لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۱

آتش خشم اصولگرایان دامان «دهاتی» را گرفت


بگفته اصولگرایان شادمهر عقیلی، «مطرب» است و هوادار «فتنه» و نباید آثار او منتشر شود.
بگفته اصولگرایان شادمهر عقیلی، «مطرب» است و هوادار «فتنه» و نباید آثار او منتشر شود.
"مطربی که به راحتی کارهایش به بازار آمده، در شمار کسانی است که در کنار ابراهیم حامدی و یغما گلرویی در حمایت از فتنه‌گران سال ۱۳۸۸ کارهای زیادی به بازار لس‌آنجلس عرضه کرده است، چندی پیش نیز در سالگرد این فتنه، کارهایی را با مضمون رها کردن جریان سبز و قرار گرفتن در صف سلطنت‌طلبان به بازار فرستاده است."

با واژه های مذکور، واژه هایی که بیشتر خبرگزاری های وابسته به جناح اصولگرای جمهوری اسلامی معمولاً بکار می برند، «رجانیوز» از باز نشر آلبوم «دهاتی» خبر داده، و به شادمهر عقیلی، خواننده پر هوادار، و درواقع به وزارت ارشاد اسلامی اعلان جنگ داده است.

«رجانیوز»، به نقل از «تریبون مستضعفین»، یکی دیگر از خبرگزاری های وابسته به اصولگرایان، می نویسد: شرکت «ایران گام» با خرید امتیاز آلبوم «دهاتی» شادمهر عقیلی از شرکت «فارس‌نوا» در شکل و شمایلی جدید آن ‌را منتشر کرده است.

«رجانیوز»، وابسته به غلامحسین الهام، عضو پیشین شورای نگهبان، وزیر دادگستری در کابینه محمود احمدی نژاد، و از هوادران «جبهه پایداری» و از پیروان آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، است.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهریورماه گذشته، به روزنامه اعتماد گفته بود:

"آلبوم های موسیقی که یک بار منتشر شود، برای تجدید نشر احتیاج به مجوز ندارد مگر این که گرافیک روی آلبوم آن ها تغییر کرده باشد . برای کتاب ها نیز، هر بار تجدید نشر، مجوز لازم ندارد، مگر کتاب هایی که قدیمی هستند و بسته به شرایط روز باید تغییراتی در آن ایجاد شود."

روزنامه کیهان نیز که موسیقیدانان مخالف ذوق و سلیقه اش را همواره «مطرب» می خواند، در همین زمینه نوشت:

"هفته گذشته شرکت «ایران گام» اقدام به انتشار یکی از آلبوم‌های خوانندگان لس‌آنجلسی در ایران نمود که انتشار آن بعد از مهاجرت ۱۴ ساله این «مطرب» به لس‌آنجلس بسیار سوال‌برانگیز بود."

صدرالدین حسینخانی، مدیر این موسسه، که بیشتر به نشر آثار موسیقیدانان جوان می پردازد، همانند وزیر ارشاد اسلامی یادآور شده است:

"وقتی مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تولید و نشر آثار یک خواننده یا اثر هنری صادر می‌شود، تا زمانی که مراجع قضایی دستور رسمی مبنی بر توقف نشر یا مواردی از این دست صادر نکنند، منعی برای انتشار چندباره آن وجود ندارد."

اما «رجانیوز»، بر خلاف این یادآوری، و نیز برخلاف گفته های وزیر ارشاد اسلامی، معتقد است:

"ناشران و تهیه‌ کنندگان آثار هنری موظف‌اند برای هربار نوبت انتشار، مراتب را به اطلاع زیرمجموعه‌های کتاب، موسیقی و… در وزارت ارشاد اسلامی برسانند و در صورت دادن مجوز اقدام به تکثیر و پخش آن نمایند."


آلبوم «دهاتی» شادمهر عقیلی را پیش از «ایران گام»، شرکت «فارس نوا» با گرافیکی مشابه منتشر کرده بود.

جناح اصولگرا بتازگی حمله گسترده ای را، بخصوص در زمینه فرهنگی و هنری، به دولت حسن روحانی آغاز کرده است. این جناح دولت آقای روحانی را به پشتیبانی از آن چه عوامل و هواداران «فتنه» می خواند، متهم کرده است.

خبر احتمال نشر «زوال کلنل» اثر محمود دولت آبادی داستان سرای بلندآوازه نیز در هفته گذشته با واکنش تند اصولگرایان و سپاه پاسداران روبرو شد، و سرانجام، وزارت ارشاد ناگزیر از تکذیب آن شد.

محمود دولت آبادی در شمار نویسندگان و هنرمندانی است که در انتخابات چهار سال گذشته به میرحسین موسوی رای دادند، و در نتیجه، اصولگرایان نام آن ها را در فهرست هوادران آن چه «فتنه» می خوانند، نوشتند.

«فتنه» صفتی است که اصولگرایان و هواداران آیت الله خامنه ای برای ناآرامی هایی بکار می برند که در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۸در ایران روی داد.

میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد، و مهدی کروبی، که بگفته اصولگرایان سران این فتنه اند، اندکی پس از اعتراضات گسترده مردمی به تجدید دوران ریاست محمود احمدی نژاد بر دولت جمهوری اسلامی، در بازداشت یا حصر خانگی جای گرفتند، و این بازداشت بی محاکمه در پی بیش از چهار سال، تا امروز ادامه دارد.
XS
SM
MD
LG