لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

آلبرت انشتین: پنج چیزی که درباره زندگی او نمی دانستید


 زندگی شخصی اینشتین به اندازه زندگی حرفه اش پیچیده و هیجان انگیر بوده است.
زندگی شخصی اینشتین به اندازه زندگی حرفه اش پیچیده و هیجان انگیر بوده است.

زندگی آلبرت اینشتین، فیزیکدان و فیلسوف آلمانی-آمریکایی موضوع یک سریال تلویزیونی به نام «نابغه» در آمریکاست که نخستین قسمت آن روز سه‌شنبه از شبکه نشنال جیوگرافی پخش شد و درگیری های شخصی و حرفه ای زندگی او را به تصویر می کشد.

بسیاری آلبرت اینشتین را به خاطر نظریه نسبیت و فرمول معروف او E=mc2 می شناسند که در طراحی و توسعه فیزیک اتمی، و بویژه ساخت بمب اتمی آمریکا، نقشی بسیار مهم داشته است.

​اما واقعیت هایی نیز در مورد زندگی او وجود دارند که به آنها اشاره کمتری شده است، برای مثال پیچیدگی روابط عاطفی و جنسی او که گاهی از عرف زمانه فراتر می رفت، و حتی اینکه او زمانی تحت نظر اف‌بی‌آی نیز بوده است. در زیر به پنج نمونه از ویژگی های زندگی اینشتین اشاره می کنیم که شاید برای عده ای تازگی داشته باشد.

۱

آلبرت انشتین روابط عاطفی و جنسی متعددی داشته است و بسیاری او را در این روابط بی قیدوبند توصیف کرده اند.

آلبرت انشتین در کنار همسر نخستش میلوا ماریک
آلبرت انشتین در کنار همسر نخستش میلوا ماریک

با توجه به نامه هایی که از انشتین بدست رسیده، او در زمان نوجوانی دوست‌دختری به نام «مری وینتلر» داشته که همزمان با آن وارد رابطه عاطفی دیگری با یک همکلاسی اش به نام «میلوا ماریک» شده بود. انشتین بعدها با میلوا ازدواج کرد و از او صاحب فرزند شد، اما پس از چندی از او نیز جدا شد.

اما انشتین پیش از جدا شدن از میلوا، وارد رابطه نامشروع دیگری با دختر خاله بیوه خود به نام السا انشتین شد و پس از جدایی از میلوا با او ازدواج کرد.

اما پس از ازدواج با السا نیز وارد روابط جنسی دیگری نیز شد که گفته می شود آلبرت و السا در این مورد به توافق رسیده بودند.

آلبرت و السا انشتین، دختر خاله و همسر دوم او
آلبرت و السا انشتین، دختر خاله و همسر دوم او

۲

آلبرت انشتین همچنین فرزند ناخلف پدرش بوده است: او بر خلاف خواست پدرش که می خواست آلبرت جوان مهندس شود، به فیزیک نظری شوق پیدا کرد و در دوران مدرسه نیز بر خلاف خواست پدرش آلمان را ترک کرد و به ایتالیا رفت.

۳

از روایت های نادرستی که درباره انشتین به گوش رسیده این است که او دانش آموز تنبلی بوده است. اما با اینکه انشتین در موضوعاتی چون ادبیات، تاریخ، سیاست، و زبان نمرات خوبی نداشته، اما در موضوعاتی چون علوم و ریاضیات بسیار مهارت داشته و بهترین نمرات را می گرفته است.

بنا به زندگینامه انشتین نوشته والتر ایزاکسون، آلبرت یکبار در کلاس آزمایشگاه موجب انفجار و آتشسوزی شده بود و همچنین هیچ علاقه ای به یادگیری مکانیکی و صرفا کتابی نداشت.

۴

با اینکه انشتین بعدها به آمریکا پناهنده شد و در توسعه بمب اتمی آمریکا نقش ایفا کرد، اما پیش از ورود به آمریکا به خاطر اتهامات مبنی بر اینکه او یک کمونیست است، در لیست سیاه اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، قرار گرفت و بار نخست نیز موفق به اخذ ویزای آمریکا نشد.

۵

اما استعداد موسیقی انشتین نیز در جذب دخترها به او بی اثر نبوده است. بنا به زندگینامه انشتین، او در نواختن ویلن بسیار خوب بوده و از این استعداد نیز برای محفل گرمی استفاده می کرده است. او یکبار نیز گفته بود که اگر دانشمند نمی شد احتمالا یک موزیسین از آب درمی آمد.

اما اگر به حزئیات بیشتر و دقیقتر زندگی آلبرت انشتین علاقه‌مند هستید سریال جدید درباره زندگی او موسوم به «نابغه» را حتما ببینید.

سریال تلویزیونی «نابغه» (Genius) که مدیریت تولید آنرا ران هاوارد، کارگران هالیوود، به عهده داشته است، زندگی هیجان‌انگیز و در عین حال پرتلاطم آلبرت انشتین، فیزیکدان، فیلسوف، و خیر آلمانی را در ده قسمت به تصویر می کشد.

این سریال بر اساس زندگینامه انشتین، نوشته والتر ایزاکسون، نوشته و تولید شده و از شبکه تلویزیونی «نشنال جیوگرافی» پخش می شود. اولین قسمت این سریال روز سه شنبه پنجم اردیبهشت ماه اکران شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG