لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

کشف یک شبکه وابسته به سپاه پاسداران که علیه مخالفان جمهوری اسلامی در آلبانی فعالیت می‌کرد


پلیس آلبانی یک نمودار از افراد مرتبط با این شبکه وابسته به سپاه منتشر کرده است.
پلیس آلبانی یک نمودار از افراد مرتبط با این شبکه وابسته به سپاه منتشر کرده است.

پلیس آلبانی می گوید یک شبکه شبه نظامی ایرانی را کشف کرده است که ظاهرا برای انجام حملاتی علیه یک گروه ایرانی خواهان براندازی حکومت در تهران برنامه ریزی کرده بود.

آردی ولیو، رئیس پلیس آلبانی، روز چهارشنبه یک آبان گفت شاخه خارجی «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» یک «سلول تروریستی فعال» که اعضای گروه «مجاهدین خلق» را هدف گرفته بود، اداره می کرد.

او درباره طرح حمله ادعایی یا انجام هر گونه بازداشت چیزی نگفت.

بنا بر بیانیه پلیس آلبانی، دو مقام ارشد امنیتی ایرانی از تهران این گروه را اداره می کردند. این شبکه ظاهرا با گروه های تبهکار سازمان یافته در ترکیه ارتباط داشته و از اعضای سابق مجاهدین خلق برای گردآوری اطلاعات در آلبانی استفاده می کرد.

گفته شده این شبکه توسط افسر اطلاعاتی نیروی قدس معروف به «پیمان» اداره می‌شد و او از فردی به نام «علیرضا نقاش‌زاده» افسر اطلاعاتی سپاه و از اعضای سابق مجاهدین خلق که گذرنامه اتریشی داشته، برای جمع آوری اطلاعات استفاده می‌کرد.

همچنین پلیس آلبانی عکسی از «عبدالخالق ملک زاده» با اسم مستعار «فرهاد» منتشر کرده که در ترکیه زندگی می‌کرد و افسر اطلاعاتی سپاه است. از فردی به نام «عبدالسلام تورگوت» نام برده شده که به نوشته خبرگزاری دولتی آناتولی، چهره‌ای شناخته شده در جرايم سازمان یافته در ترکیه است.

ولیو گفت طرح حمله دیگر عوامل حکومت ایران به مجاهدین خلق در آلبانی در ماه مارس خنثی شده بود.

آلبانی سال گذشته، سفیر جمهوری اسلامی و یک دیپلمات ایرانی دیگر را به دلیل فعالیت های غیرقانونی تهدید کننده امنیت آلبانی اخراج کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG