لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

اتحاديه عرب: سوريه بدون درنگ مذاکرات ملی را آغاز کند


اتحاديه عرب: سوريه بدون درنگ مذاکرات ملی را آغاز کند
اتحاديه عرب: سوريه بدون درنگ مذاکرات ملی را آغاز کند

اتحاديه عرب موافقت کرده است کميته ای را جهت بررسی و تحقيق در زمينه اصلاحاتی که قرار است با توافق بشار اسد در سوريه انجام گيرد، به دمشق اعزام کند.

حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، نخست وزير و وزير امور خارجه قطر، که در حال حاضر رياست اين دوره از اتحاديه عرب را بر عهده دارد، روز سه شنبه ۲۲ شهريور، در پايان جلسه اتحاديه، به نقل از يک بيانيه در اشاره به موضع اتحاديه، از رهبران سوريه خواست مذاکرات ملی را آغاز کنند. مذاکره ای که منافع همه جناحهای سوريه برای انجام اصلاحات و تغييرات سياسی و آمال و خواستهای مردم کشور در آن تضمين باشد، به نحوی که همه اشکال خشونت و تيراندازی بطور کامل و بدون درنگ متوقف شود.

نبيل العربی، دبير کل اتحاديه عرب، گفت: کميته اعزامی اتحاديه اطمينان خواهد يافت که کليه اصلاحات مورد توافق بشار اسد و برخی ديگر از توافقهای به عمل آمده به اجرا درآيد، از جمله آزادی تعداد بيشتری از زندانيان که هنوز آزاد نشده اند. جبران خسارات مخالفان دولت طبق قانون، صدور اجازه فعاليت برای رسانه ها و افشاء کامل حقايق برای کميته حقيت ياب اتحاديه عرب، که سابق بر اين اجازه تحقيق نداشتند. اين مسأله طی جلسه ای با وزير امور خارجه قطر مطرح شد و کاملاً محرز شد که اين اقدام عجالتاً برای پايان گرفتن سريع کشتارها لازم است.

يکی ديگر از مسائل عمده مطرح شده در جلسه وزيران امور خارجه اتحاديه عرب، و رويداد قابل تأمل در آن مهم، لزوم طرح پيشنهاد ايجاد يک کشور فلسطينی در سازمان ملل متحد، اعلام حمايت اتحاديه عرب از اين طرح، و حضور رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، در اين جلسه بوده است.

XS
SM
MD
LG