لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

دولت مصر همچنان در راه به بند کشیدن اندیشه مردم گام بر می دارد


دولت مصر همچنان در راه به بند کشیدن اندیشه مردم گام بر می دارد
دولت مصر همچنان در راه به بند کشیدن اندیشه مردم گام بر می دارد

پس از آن که بامداد روز یکشنبه دهم بهمن ماه اعلام شد که دفتر مرکزی شبکه تلویزیونی الجزیره در قاهره بسته شده و اعتبار نامه خبرنگاران این شبکه نیز در سراسر مصر ملغی شده است، یکی از سخنگویان شبکه تلویزیونی الجزیره گفت بستن آن شبکه حمله مستقیم به آزادی بیان شمرده می شود و رساندن صدا و خواست مردم مصر ضروری است. رساندن صدای مردم مصر مسئله ای حیاتی است، این که صدای آزادی خواهانه آنان بتواند همچنان در سراسر جهان شنیده شود.

این شبکه همچنین اعلام کرد که همچنان به پوشش مستقیم خبری خود از آنچه در مصر می گذرد؛ ادامه خواهد داد.

پرزیدنت اوباما در سخنرانی ویژه ای که بهمین مناسبت جمعه شب ( هشتم بهمن ماه) از کاخ سفید ایراد کرد، از دولت مصر خواست که اقداماتی را که علیه دسترسی مردم آن کشور به اینترنت یا تلفن همراه انجام داده است؛ به حال اول باز گرداند. پرزیدنت اوباما گفت این ها شبکه های اجتماعی هستند و نقشی اساسی برای ارتباط مردم با یکدیگر در قرن بیست و یکم ایفا می کنند.

روز جمعه هشتم بهمن شاهدین عینی گفته بودند که ساعاتی پس از نیمروز، ماًمورین پلیس مصر با تانک در برابر دفاتر الجزیره در مناطق مختلف موضع گرفته و مانع از نزدیک شدن تظاهر کنندگان به آن دفاتر شده اند.

شبکه خبری الجزیره که دفتر بسیار بزرگی در قاهره دارد و خبرنگاران آن در سراسر مصر به کار خبری اشتغال دارند، شبکه ای است که در چند روز گذشته و پس از شروع نا آرامی ها و مخالفت های خود جوش مردم در مخالفت با حسنی مبارک و حکومت ٣٠ ساله وی در مصر پوشش کامل مستقیم خبری داشته است؛ پوششی که با وجود مشکلات متعدد فنی انجام شده است.

این در حالی است که هر چند مقامات مصری استفاده از تلفن همراه را آزاد کردند، اما عملاً می خواهند از رسانده شدن صدای مردم به دنیای خارج جلوگیری کنند.

دولت مصر بر خلاف ماهواره هات برد، بر روی ماهواره نیل ست کاملاً کنترل دارد و به همین جهت در حوالی ظهر روز یکشنبه دهم بهمن دیگر الجزیره از ماهواره نیل ست دیده نشد و در نتیجه بخش عربی رسانه الجزیره در مصر و در بخشی از تونس، ترکیه و الجزیره نیز قطع شد.

اکنون این شبکه را می توان تنها در روی ماهواره هات برد مشاهده کرد. مقامات مصری برای قطع دسترسی به ماهواره نیل ست نیازی به استفاده از تکنولوژی ویژه ای ندارند بلکه همانطور که در باره قطع اینترنت عمل کردند، در این مورد نیز اقدام کرده اند.

مصر همچنان در نا آرامی بسر می برد، نا آرامی هائی که در آن ده ها نفر کشته و هزارها نفر زخمی شده اند. روز یکشنبه ششمین روزی است که مردم مصر در حال برگزاری تظاهرات گسترده خود علیه حسنی مبارک و رژیم وی هستند. آخرین خبرها حاکی از آنست که روز یکشنبه، دهم بهمن ٢جت جنگنده نیز در ارتفاعی کم بر آسمان قاهره در حال پرواز بوده اند.

XS
SM
MD
LG