لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۱

ایمن الظواهری؛ رهبر جدید القاعده


ایمن الظواهری؛ رهبر جدید القاعده

القاعده، ایمن محمد ربیع الظواهری را به عنوان جانشین اسامه بن لادن انتخاب کرد.

یک وبسایت اسلامگرا روز پنجشنبه از انتخاب ایمن الظواهری به رهبری سازمان القاعده خبر داد. در این خبر آمده است القاعده بی درنگ به جهاد علیه آمریکا و اسراییل، که آنها را «مهاجمین کافر» می نامد ادامه خواهد داد.

ایمن ظواهری، یک پزشک مصری و متولد سال ۱۹۵۱ است. از وی به عنوان مشاور و پزشک بن لادن نام برده می شد. کارشناسان تروریسم اغلب وی را استراتژیست و سازمان دهنده عملیاتی القاعده تلقی می کنند. بسیاری از تحلیلگران پس از کشته شدن بن لادن، بر این عقیده بودند که ظواهری رهبری القاعده را بر عهده خواهد گرفت.

گفته می شود که وی در حال حاضر در منطقه کوهستانی در نزدیکی مرز پاکستان – افغانستان مخفی شده است.

جان برنان، یک کارشناس مبارزه با تروریسم آمریکایی در این باره گفته است ما به دنبال او خواهیم بود.

کاخ سفید واکنشی به انتخاب ظواهری نشان نداده است. با این حال، برنان گفت رهبر القاعده شخصیتی غیر جذاب است و منتقدین زیادی در داخل گروه دارد.

در همین حال یک مقام ارشد دولت اوباما گفت ظواهری رهبری نیرومند و مهارت های سازمانی نشان نداده است و به اندازه بن لادن معتبر نیست.

رهبر جدید القاعده از یک خانواده مرفه مصری است که در نوجوانی جذب سازمان های افراطی اسلامی شد. وی یکی از موسسان گروه افراطی جهاد اسلامی مصر است.

پس از کشته شدن بن لادن، ظواهری از مغز متفکر حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا تجلیل کرد و گفت «به عنوان شهید به سوی خدای خود رفت.»

XS
SM
MD
LG