لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

الاهرام: حملات تازه حاميان مبارک در ميدان تحرير «اهانت به تمامی ملت» است


الاهرام: حملات تازه حاميان مبارک در ميدان تحرير «اهانت به تمامی ملت» است
الاهرام: حملات تازه حاميان مبارک در ميدان تحرير «اهانت به تمامی ملت» است

آتش اعتصابات کارگری که بر روی صنعت گردشگری، بافندگی، راه آهن و مؤسسات دولتی تأثير می گذارد روز چهارشنبه در سراسر مصر زبانه کشيد. اين در حالی است که اپوزيسيون آن کشور استراتژی متفاوتی را در کمپين خود برای برکناری حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، در پيش گرفت. آقای مبارک که مورد مخالفت اپوزيسيون است ۳۰ سال است مقام رياست جمهوری را در مصر بر عهده دارد.

بيش از ۶۰۰۰ کارگر ناراضی برای دومين روز پياپی به دليل دستمزد پايين و شرايط بد کار دست به تظاهرات زدند. اين کارگران در پنج شرکتی کار می کنند که در مالکيت مؤسسه دولتی کانال سؤئز قرار دارند که بخش عمده اقتصاد مصر را تشکيل میدهد. دو هزار کارگز بافنده در سوئز نيز تظاهرات کردند در حاليکه هزاران نفر که در اثر سقوط صنعت گردشگری در کشور آسيب ديده اند اعتراضات خود را در «لاکسور،» برپا کردند. همچنين هزاران زاغه نشين در بندر پورت سعيد که از فقدان مسکن ناراضی هستند مقر دولت را در کانال سوئز، به آتش کشيدند.

اعتراضات ضدمبارک در کوير خارگه در ۶۰۰ کيلومتری جنوب قاهره هنگاميکه تظاهرکنندگان چند پاسگاه پليس و ساختمان دولتی را به آتش می کشيدند، به مرگ چند نفر منجر شد.

تحولات اخير در مصر همزمان است با تغيير موضع شديد روزنامه مهم الاهرام که از مواضع دولت حمايت می کرده است. روز چهارشنبه در صفحه اول الاهرام که طی روزهای اخير اعتراضات را چندان قابل توجه نميدانست حملات تازه حاميان مبارک در ميدان تحرير «اهانت به تمامی ملت،» خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG