لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۷

مقامات پاکستان: اکثر مظنونین حمله به ملاله یوسف‌زی تبرئه شدند


عکس آرشیوی از ملاله یوسف زی دختر جوان پاکستانی که از سوء قصد طالبان جان سالم به در برد
عکس آرشیوی از ملاله یوسف زی دختر جوان پاکستانی که از سوء قصد طالبان جان سالم به در برد

مقامات پاکستان روز جمعه اعلام کردند که یک دادگاه ضدتروریسم در آن کشور با استناد به نبود شواهد و مدارک کافی، اکثر مظنونین متهم به تلاش برای ترور ملاله یوسف‌زی را تبرئه کرده است.

این افشاگری تقریبا یک ماه پس از آن صورت گرفت که پلیس ناحیه سوات، محل وقوع حمله، اعلام کرد ۱۰ مرد متهم به این سوء قصد هر کدام به ۲۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

با این حال، رئیس پلیس سوات در گفتگوی تلفنی با صدای آمریکا گفت، حکم اولیه نادرست گزارش شد، زیرا دادگاه فقط دو مظنون را مجرم شناخت و بقیه را به دلیل نبود «شواهد کافی» که آنها را به آن خشونت ارتباط دهد، آزاد کرد.

وی با بیان این که دو نفر به زندان فرستاده شده‌اند، افزود از سرنوشت بقیه ۸ نفر پس از آزادی آنها، اطلاعی ندارد.

نهم اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی (پائیز ۱۳۹۱ خورشیدی) افراد طالبان اتوبوس مدرسه‌ای که ملاله یوسف‌زی به همراه سایر بچه‌ها در آن بود را متوقف کرده با شناسایی ملاله به سر او شلیک می‌کنند. او که به شدت زخمی شده بود، زنده می‌ماند و برای تکمیل درمان به بریتانیا منتقل می‌شود.

طالبان پاکستان این اقدام را مجازاتی برای ملاله یوسف‌زی، که اکنون ۱۷ سال دارد، خواند و اتهام او را تلاش برای سوادآموزی دختران ناحیه سوات عنوان کرد.

به گفته مقامات دادگاه، ملا فضل الله رهبر طالبان پاکستانی، که دستور تیراندازی را صادر کرد، و سه نفر دیگر مرتبط با حمله همچنان فراری هستند.

ملاله یوسف‌زی در سال ۲۰۱۴ به دلیل فعالیت‌های شجاعانه‌اش موفق به کسب جایزه صلح نوبل شد.

XS
SM
MD
LG