لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

عايشه: زن افغانی که گوش و بينی اش بريده شده است


عايشه: زن افغانی که گوش و بينی اش بريده شده است
عايشه: زن افغانی که گوش و بينی اش بريده شده است

فعالين حقوق زنان در سراسر جهان، به دنبال انعکاس خبر مربوط به عايشه، زن جوان افغان که گوش وبينی اش توسط شوهر و اعضای خانواده وی بريده شده است، خواهان افزايش فشار جامعه جهانی برای بهبود شرايط زنان افغانستان شدند.

اين زن جوان اکنون در آمريکا تحت درمان است. نامش عايشه است و در اوان جوانی يعنی در ۱۹ سالگی به واسطه واکنش به ظلمی که بر او رفت به نماد بين المللی شجاعت بدل شده است. او که به دنبال سالها آزار و بدرفتاری، خانه همسر خود را ترک کرده بود، توسط شوهر و برادر شوهر خود که از اعضای طالبان هستند، گوش و بينی اش بريده و در بيابان رها شد، با اين تصور که در تنهايی جان می سپارد. اما او در حال حاضر در آمريکا تحت درمان جراحی برای بازگرداندن زيبايی کم نظيرش است.

آنيتا مک برايد، فرستاده ويژه آمريکا در امور زنان در افغانستان، می گويد: «من واقعأ مستأصل می شوم وقتی مسأله عايشه يا چيزی شبيه به آن مکررأ اتفاق می افتد.»

شرايط زنان افغان در طی ۹ سال گذشته و به دنبال بيرون راندن طالبان توسط نيروهای مشترک رو به بهبود، گذاشته است. ليريک تامپسون، فعال حقوق زنان از موسسه بين المللی زنان برای زنان، می گويد پيش از آن که طالبان زنان را محکوم به پوشيدن برقع کند زنان شهرنشين بسياری در افغانستان، مدرن و باسواد بودند.

خانم تامپسون اضافه می کند که «زنان به مدل غرب لباس می پوشيدند؛ زنهای با دامن های کوتاه تعدادشان در کابل کم نبود. اما به قدرت رسيدن طالبان در اواسط دهه ۹۰ زنان را از مدارس و خيابان به کنج پستوی خانه ها فرستاد.»

آنيتا مک برايد، فرستاده ويژه آمريکا در امور زنان در افغانستان، نيز اضافه می کند که «زنان به سرعت زندگی شان تغيير کرد و شکل وحشتناکی به خود گرفت، نه اجازه تنها بيرون رفتن داشتند و نه لباس عادی پوشيدن، تنها انتخاب برقع بود که از سرتا پا را می پوشاند و حتی جلوی ديد را می گرفت.»

خانم مک برايد در مورد وضعيت بعد از سقوط طالبان می گويد: «پيشرفت های بسياری بوجود آمده است. مدارس بسياری بازگشايی شده و بيش از ۲ ونيم مليون کودک به مدرسه می روند زنان می توانند در انتخابات مجلس شرکت کنند و برخی نيز به پارلمان راه يافته اند»

اما هنوز زنان بسياری قربانی خشونت هستند: خشونتی که به دليل آن بسياری از زنان برای رهايی از آن خود را به شعله های بی امان آتش می سپارند. فعالين حقوق زنان نگران هستند که طرح پيشنهادی دولت افغانستان در آشتی و پذيرش طالبان در نهادهای قدرت، وضعيت زنان افغان را از آنچه هست بدتر کند.

XS
SM
MD
LG