لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

کارشناسان می گویند امنیت هیچ فرودگاهی کامل نیست


ماموران امنیتی در فرودگاه شارل دو گل پاریس برای آشنایی با مواد منفجره بسیار پیشرفته در انواع و اقسام مختلف آموزش می بینند؛ از مواد منفجره به شکل ورقه کاغذ، یا پنهان در بطری های دارو تا چاشنی های الکتریکی بسیار کوچک که قادر است هواپیمایی را سرنگون کند.

اسوشیتد پرس در گزارشی به نقل از مسئول آموزش پرسنل فرودگاه شارل دوگل،که می خواهند نشان سرخ ویژه دسترسی به محل های ممنوعه به دست آورند، می گوید هیچ چیزی کامل نیست.

این موضوع بویژه در حالی درست می نماید که ۸۵ هزار نفر در فرودگاه دارای چنین نشانه هایی هستند که برای سه سال معتبر است، و بسیاری از آنها برای مجموعه ای از شرکت های خصوصی کار می کنند. افزون بر این، نگرانی عمده از افراط گرائی مذهبی است می تواند ظرف چند ماه موضع و تفکرش دچار تغییر و دگرگونی شود.

در گزارش گفته می شود مقامات فرودگاه در فرانسه و نقاط دیگر از این خطرات آگاه هستند، اما در گمانه زنی درباره احتمال سهل انگاری امنیتی در فرودگاه در سقوط هواپیمای مسافری مصری در روز پنجشنبه مسئول بود یانه، محتاطانه برخورد می کنند. علت سقوط آن هواپیما هنور نامعلوم است.

فرانسه از زمان حملات تروریستی در پاریس در ۱۳ نوامبر که ۱۳۰ کشته برجا گذاشت، در وضعیت اضطراری بوده است، و بر تدابیر امنیتی در پیشاپیش تورنمنت تنیس، که قرار است روز یکشنبه آغاز شود، و مسابقات قهرمانی فوتبال ۲۰۱۶ اروپا ، که ۱۰ ژوئن آغاز می شود، افزوده شده است.

حملات ۲۲ مارس در بروکسل، در فرودگاه و یک ایستگاه مترو که ۲۲ تن را کشت، بر این احساس که مکان های عمومی مانند فرودگاه ها آسیب پذیر هستند، می افزاید.

یک کارشناس جنایی در پاریس به اسوشیتدپرس گفت "عبور دادن هر نوع شیء خطرناک از هر فرودگاهی در جهان ممکن است."

یک مقام قضایی گفت تحقیقگران فرانسوی پیشینه تمام کارمندان زمینی در شارل دوگل را که مستقیم یا غیر مستقیم با پرواز شماره ۸۰۴ هواپیمای مصری ارتباط داشتند، بررسی می کنند.

یکی از دو بمب گذار انتحاری در فرودگاه بروکسل زمانی کارمند آن بود، و یکی از تروریست هایی که در ماه نوامبر به تالار کنسرت در پلیس حمله کرد، زمانی برای اداره حمل و نقل فرانسه کار می کرد.

یک دهه پیش، مقامات پلیس برای برخورد با آنچه آن را رخنه اسلامگرایان به شارل دو گل و اورلی، دومین فرودگاه بزرگ پاریس، نامیدند وارد عمل شدند،حدود ۱۵ نمازخانه مخفی در دو فرودگاه را بستند و کارت های شناسایی بیش از ۷۰ نفر را پس گرفتند.

مسئول آموزش پرسنل فرودگاه شارل دوگل گفت همدستی یک کارمند فرودگاه و فردی از خارج، محتمل ترین راه برای خرابکاری در هواپیما است، زیرا فرودگاه "یک حباب" است و این روزها تهدید همه جا هست و شکل آن تغییر می کند.

XS
SM
MD
LG