لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

بویینگ برنده قرار داد نیروی هوایی آمریکا شد


بویینگ برنده قرار داد نیروی هوایی آمریکا شد
بویینگ برنده قرار داد نیروی هوایی آمریکا شد

نیروی هوایی آمریکا می گوید قرارداد سودآوری را با شرکت آمریکایی بویینگ، برای ساخت هواپیماهای جدید سوخت رسانی امضا کرده است.

تصمیم نیروی هوایی آمریکا روز پنجشنبه در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام شد.

شرکت آمریکایی بویینگ توانست در این پروژه بر رقیب خود، شرکت دفاع هوایی و فضایی اروپا، EADS، که خواهان دریافت این پروژه بود، پیروز شود.

بر اساس توافق اولیه، بویینگ ۱۸ هواپیمای سوخت رسانی، بر اساس مدل هواپیمای جت بویینگ ۷۶۷ برای نیروی هوایی آمریکا خواهد ساخت. ارزش این قرار داد، ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعلام شده است.

اما انتظار می رود نیروی هوایی آمریکا، ناوگان سوخت رسانی خود را طی دو دهه آینده به ۲۰۰هواپیما افزایش دهد که این امر می تواند ارزش کل قرار داد را به ۳۵ میلیارد دلار افزایش دهد.

کشمکش بر سر این قرار داد حدود یک دهه است که جریان دارد. انتظار می رود کشمکش پس از پیروزی بویینگ نیز ادامه یابد. پیشتر یک مدیر از شرکت بویینگ و یک مقام نیروی هوایی، به دلیل رسوایی در مورد یک قرارداد به زندان رفتند.

هواپیماهای جدید باید بتوانند وظیفه پیچیده سوخت رسانی به هواپیماهای نظامی در حین پرواز را انجام دهند.

سوخت رسانی هوایی باعث افزایش زیاد برد هواپیما های جنگنده، بمب افکن و ترابری می شود و قابلیت رسیدن به هر هدف در هر نقطه از جهان را فراهم می کند.

درحال حاضر ماموریت سوخت رسانی هوایی را بویینگ KC-135 انجام می دهد که براساس هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۰۷ ساخته شده است. شرکت های تجاری هواپیمایی، بویینگ ۷۰۷ را کهنه می دانند و آن را کنار گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG