لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

غواصان اندونزی سعی می کنند جعبه سیاه هواپیمای ایرآسیا را پیدا کنند


مقامات اندونزی روز پنجشنبه به تلاش ها برای بالا بردن دم هواپیمای پرواز ۸۵۰۱ ایرآسیا که یکشنبه هفته گذشته در دریای جاوه سقوط کرد، شدت بخشیدند.

غواصان نخبه ارتش اندونزی روز پنجشنبه با وجود امواج شدید دریا، سعی کردند جعبه های سیاه هواپیما را در میان قطعات دم هواپیما، پیدا کنند.

جعبه سیاه هواپیما که حاوی اطلاعات پرواز و صدای اتاق خلبان است، به مسوولان در تعیین علت سقوط هواپیما کمک می کند.

دم هواپیما روز چهارشنبه در کف دریای جاوه، جایی که ۳۰ کیلومتر با آخرین محل معلوم هواپیما فاصله دارد، پیدا شد. این قطعه در حدود ۲۸ تا ۳۲ متری عمق دریا قرار دارد.

هواپیمای دو موتوره ایرباس A۳۲۰ تقریبا پس از گذشت نیمی از زمان کل پرواز مسیر سورابایا در اندونزی به سنگاپور که معمولا ۲ ساعت طول می کشد، از رادار حذف شد.

پرواز ایرآسیا با ۱۶۲ سرنشین در سواحل بورنئو سقوط کرد. کسی از این پرواز زنده پیدا نشده و تاکنون تنها کمتر از ۴۰ جسد جمع آوری شده است.

مقامات امیدوارند که اجساد بیشتر قربانیان را بتوانند از چهار تکه بزرگ یا بیشتر هواپیما که فکر می کنند در کف دریا باشد، پیدا کنند.

خلبان هواپیمای سقوط کرده از برج مراقبت خواسته بود که برای وارد نشدن به هوای توفانی، ارتفاع خود را حدود ۱۸۰۰ متر افزایش دهد. یک مقام اندونزیایی وزارت حمل و نقل گفت این اجازه داده نشد چون هواپیماهای دیگر در منطقه پرواز می کردند. پس از آن، برج مراقبت تماس خود را با هواپیما از دست داد.

XS
SM
MD
LG