لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

مرگ‌ومیر سالانه ۴۵ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا؛ چمران: «رویمان نمی‌شود» چیزی بگوییم


آلودگی هوا در تهران. آرشیو
آلودگی هوا در تهران. آرشیو

در حالی که به گفته یک مقام رسمی سالانه ۴۵ هزار تن بر اثر آلودگی هوا در ایران جان خود را از دست می‌دهند، رئیس شورای شهر تهران می‌گوید برای وضعیت آلوده هوا «کاری انجام نشده» و «رویمان نمی‌شود» درباره مسئله هوای پاک اظهارنظر کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران روز شنبه یکم بهمن در مراسم «رونمایی از بسته حمل و نقل پاک» گفت: «رویمان نمی‌شود در مورد هوای پاک چیزی بگوییم، چون کاری انجام نشده است.»

او اضافه کرد: «نه این که نخواهیم کاری انجام دهیم، بلکه کار کرده‌ایم اما هنوز کارهای زیادی باقی مانده است.»

رئیس شورای شهر پایتخت با بیان این که فکر نمی‌کند وجود ساختمان‌های بلند در جلوگیری از باد «چندان تأثیری» داشته باشد، گفت که «در مورد سامان‌دهی موتورسیکلت‌ها» و «آلاینده بودن موتورها هنوز کسی نمی‌داند آمار آنها چقدر است.»

در این مراسم که با حضور شهردار تهران برگزار شد، رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا نیز هشدار داد که در پنج سال گذشته روند آلودگی هوا رو به افزایش بوده و غلظت ذرات معلق «کمتر از ۲.۵ میکرون»، به میزان «شش برابر» بیشتر شده است.

محمدصادق حسن‌وند با اشاره به «سالانه ۴۵ هزار مرگ ناشی از آلودگی هوا» گفت «هفت درصد» مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا «مرده‌زایی» است.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا، در «پنج برنامه توسعه» هوای پاک به عنوان «حق مسلم» اعلام شده، «اما در هیچ کدام از این برنامه‌ها این حق به وجود نیامده است.»

سازمان حفاظت محیط زیست در نخستین روز ماه بهمن اعلام کرد که هوای پنج کلان‌شهر ایران امروز آلوده است و «اصفهان آلوده‌ترین آنها است» و با رسیدن به «عدد ۱۶۸»، در وضعیت «ناسالم» قرار دارد.

همچنین هوای کرج، اهواز، و تهران به ترتیب با عددهای «۱۵۹، ۱۵۵، و ۱۵۲» برای همه آلوده است و آلودگی هوا در اراک نیز به «عدد ۱۲۹» رسیده است.

XS
SM
MD
LG