لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

پیشرفت در حل مسائل مربوط به برنامه اتمی ایران


مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش می دهد ایران در برداشتن گام هایی در مورد برنامه اتمی خود پیشرفت کرده است. در برنامه عمل مشترک، که ایران و کشورهای ۵+۱ یک در ماه نوامبر، در هماهنگی با اتحادیه اروپا موافقت کردند، سلسله گام هایی که دو طرف باید بردارند، تعیین شد.
یوکیا آمانو در جریان جلسه هیات مدیره آژانس در وین در ماه مارس گفت ایران گام ها را «مطابق برنامه» بر می دارد، که رقیق ساختن نیمی از موجودی اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده از آن جمله است. او گفت « اقداماتی که ایران انجام می دهد، و تعهدات بیشتری که قبول کرده است، گامی مثبت به پیش است؛ اما برای حل تمام مسائل باقیمانده باید کارهای بیشتری صورت گیرد.» آمانو به ویژه به نیاز به «روشن ساختن تمام موضوعات مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه» اشاره کرد.
جوزف مک مانوس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، از تایید مدیرکل که ایران به انجام تعهدات خود بر اساس برنامه عمل مشترک ادامه می دهد، و پرداختن به برخی از فوری ترین نگرانی های مربوط به برنامه اتمی را آغاز کرده است، استقبال کرد. برای مثال، یادآور شد ایران فعالیت های غنی سازی بالای ۵ درصد را متوقف ساخته است. برای از بین بردن موجودی نزدیک ۲۰ درصد هکسافلوراید اورانیوم غنی شده گام هایی بر می دارد، و قطعات جدیدی در رآکتور آب سنگین اراک نصب نکرده است.
مک مانوس گفت برنامه عمل مشترک « وقت و فضای لازم را جهت دنبال کردن یک راه دیپلماتیک با ایران ، برای ما فراهم آورده است» ، و افزود آخرین دور مذاکرات بین ۵+۱ و ایران سازنده بود و به روشن ساختن چارچوبی برای بحث های جاری – که هدف آن رسیدن به راه حلی فراگیر در مساله اتمی است – کمک کرد. قرار است دور بعدی مذاکرات در سطح مدیران سیاسی روز ۱۷ مارس در وین برگزار شود.
با این حال، مک مانوس ایران را ترغیب کرد برای پرداختن به تمام مسائل معوقه، بویژه در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی، کاملا و بدون تاخیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.
او گفت فقط با همکاری کامل ایران، آژانس قادر خواهد بود ماهیت صلحجویانه برنامه اتمی را ، که در کانون کوشش برای رسیدن به راه حلی فراگیر و دراز مدت قرار دارد، تایید کند.
XS
SM
MD
LG