لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

تاثیر چشمگیر درمان ویروس اچ آی وی در پیشگیری از شیوع بیماری ایدز


تاثیر چشمگیر درمان ویروس اچ آی وی در پیشگیری از شیوع بیماری ایدز
تاثیر چشمگیر درمان ویروس اچ آی وی در پیشگیری از شیوع بیماری ایدز

یک پژوهشگر کانادایی معتقد است که راهبرد استفاده از آمیزه ای از داروهای ضد ویروس «اچ آی وی» به هدف پیشگیری از شیوه عفونت ناشی از بیماری ایدز، یکی از موثرترین شیوه های مبارزه جهانی با این بیماری است.

دکتر جولیو مونتانر، محقق «مرکز بریتیش کلمبیا برای برتری بر اچ آی وی / ایدز» در ونکوور کانادا در مقاله ای که اخیراً در نشریه اینترنتی «Lancet» منتشر شده است، این شیوه درمانی برای پیشگیری از ایدز را «یک تیر با دو نشان» می نامد.

نتایج تحقیقات این پژوهش حاکی از آن است که آمیزه ای از داروهای ضد ویروس موسوم به «درمان ضدویروسی بسیار فعال» به درمان ویروس «اچ آی وی» کمک می کند و در ضمن با کاهش میزان سرایت از بیمار، از انتقال آن پیشگیری می کند.

این نوع درمان در تایوان، سان فرانسیسکو و بریتیش کلمبیا به عنوان راهبردی برای پیشگیری مورد استفاده قرار گرفته و شواهدی مبنی بر کاهش تعداد بیماران مبتلا به ویروس «اچ آی وی» مشاهده شده است.

دکتر موتانر در مصاحبه ای در مورد این شیوه درمانی گفته است هدف اصلی، پیشگیری از مرگ و میر، تلفات جانی، ابتلای به بیماری و سرایت آن به دیگران است. هدف دوم کشف چگونگی تاثیر درمان بر پیشگیری از سرایت بیماری بین مادر و کودک، شرکای جنسی و مصرف کنندگان مواد مخدر با استفاده از تزریق است.

وی تاکید کرده است «شواهد حاکی از آن است که رمز موفقیت درمان در پیشگیری از بیماری نهفته است».

این پژوهشگر کانادایی افزوده است «درمان به طور قابل توجهی از عوارض و مرگ و میر ناشی از این بیماری، سرایت ویروس اچ آی وی و بیماری سل پیشگیری می کند. درمان همچنین از سرایت ویروس اچ آی وی از مادر به کودک، شرکای جنسی و نیز معتادان به مواد مخدر تزریقی پیشگیری می کند اما بهینه سازی تاثیر این مداخله بسیار ارزشمند، چالش اصلی بهره گیری از این شیوه است».

شیوه های درمانی جدید سطح ویروس اچ آی وی در خون را به سطوحی کاهش می دهند که اندازه گیری آن ها قابل تشخیص نیستند، اما با این وجود وضعیت سلامت افراد مبتلا به ویروس «اچ آی وی» بهتر می شود.

نتایج کارگاه آموزشی «انجمن بین المللی ایدز» که در ماه مه سال جاری برگزار شد، حاکی از آن بود که «درمان به عنوان پیشگیری از یک فرضیه آزمایشی به یک اولویت اجرایی بسیار ضروری و فوری بدل شده است.

در بخشی از این مقاله تحقیقی آمده است سازمان مبارزه با ایدز وابسته به سازمان ملل متحد در ماه ژوئن مصرانه از رهبران جهان خواست متعهد شوند تا سال ۲۰۱۵، پانزده میلیون بیمار مبتلا به ایدز را درمان کنند.

XS
SM
MD
LG