لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

گزارش: کاهش انتقال ویروس ایدز به تغییر راهبردهای پیشگیری و درمانی سازمان ملل منتهی می شود


همزمان با برگزاری کنفرانس بین المللی ایدز در وین، تحقیقات یک پژوهشگر کانادایی ثابت کرده است که کاهش جدی انتقال ویروس «اچ آی وی»، عامل تغییر بنیادین در راهبرد سیاست درمانی نهاد ویژه مبارزه با ایدز سازمان ملل شده است.

نتایج جدید پژوهش جدیدی که در بریتیش کلمبیا در کانادا انجام شده است از کاهش ۵۲ درصدی تعداد موارد ابتلا به ویروس «اچ آی وی» از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲٠٠۹ در این استان و همچنین از کاهش جمعیت افرادی که از مواد مخدر وریدی استفاده می کنند، حکایت می کند.

پژوهشگران کانادایی دریافته اند که درمان ویروس «اچ آی وی» و بیماری ایدز با مخلوطی از داروها نه تنها برای بیماران کارساز بوده، بلکه میزان انتقال این ویروس و موارد جدید ابتلای افراد به ایدز را کاهش داده است.

نتایج این تحقیق روز یکشنبه (۱٨ ژوییه) و همزمان با اولین روز برگزاری کنفرانس بین المللی ایدز در وین، در نشریه «Lancet» منتشر شده است.

دکتر جولیو موتانر، محقق کانادایی و رئیس «انجمن بین المللی ایدز» گفته است: «تا زمانی که در بلند مدت واکسنی برای درمان ایدز پیدا شود ... بهترین راهکار برای توقف گسترش این بیماری فراگیر، تجویز مخلوطی از داروهای ضد ویروسی بسیار قوی به بیماران واجدالشرایط است.»

دکتر موتانر و همکاران وی در مرکز پژوهشی ایدز در دپارتمان علوم پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا دریافته اند که بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۹، تعداد بیمارانی که تحت درمان داروهای ضد ویروسی بسیار فعال قرار داشتند، از ۸۳۷ به ۵۴۱۳ افزایش یافته و به طور همزمان تعداد افرادی که به ویروس «اچ آی وی» مبتلا شده بودند، از ۷۰۲ به ۳۳۸ در سال کاهش یافته است.

در حالی که کاهش جدی انتقال ویروس ایدز سبب شده است که دکتر مونتانر خواستار اعمال تغییر در راهبرد سازمان ملل برای پیشگیری و درمان این بیماری شود، وی در این مقاله می نویسد: «نتایج تحقیقات ما دلایل قوی برای ارزیابی مجدد شیوه های درمان پیشگیری و درمان «اچ آی وی» ارائه می کند. این راهبرد به طور جدی از سوی « برنامه مشترک اچ آی وی - ایدز سازمان ملل» به عنوان یک راهکار جامع برای پیشگیری از این بیماری توصیه شده است.»

مدیر بخش راهبردی نهاد بین المللی مبارزه با ایدز سازمان ملل به روزنامه تورنتواستار گفته است این پژوهشگر کانادایی اولین فردی بوده است که تاثیر درمان بر پیشگیری را شناسایی کرده و تحقیقات وی یکی از عوامل کلیدی اجرای راهکارهای موثر برای پیشگیری و درمان این بیماری این سازمان بوده است.

براساس ارزیابی این نهاد مبارزه با ایدز سازمان ملل، در پایان سال ۲٠٠٨، ۳۳̷۴ میلیون نفر به ویروس «اچ آی وی» مبتلا بودند و ۲̷۷ میلیون مورد جدید ابتلای به این ویروس در همان سال شناسایی شدند.

XS
SM
MD
LG