لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

گزارش: صد و چهلمين سالگرد نخستين اجرای اپرای آيدا در قاهره


گزارش: صد و چهلمين سالگرد نخستين اجرای اپرای آيدا در قاهره
گزارش: صد و چهلمين سالگرد نخستين اجرای اپرای آيدا در قاهره

به گزارش رويترز خانه اپرای قاهره در مصر صد و چهلمين سالگرد نخستين اجرای اپرای آيدا، اثر مشهورجوزپه وِردی آهنگساز توانای ايتاليايی را با اجرای دوباره آن جشن گرفت.

اپرای آيدا، اثر مشهور جوزپه وِردی -- آهنگ ساز ايتاليايی-- صد و چهل سال پيش در ۲۴ دسامبر ۱۸۷۱ برای نخستين بار در قاهره برگزار شد. خانه اپرای قاهره صد و چهلمين سالگرد اين اثر مشهور را با اجرای دوباره آن جشن گرفت.

جوزپه وِردی، به سناريوی اگوست ماريه، مصر شناس فرانسوی، علاقمند شد، آن را مطالعه کرد و اپرای آيدا را الهام گرفته از اين سناريو ساخت. اپرای آيدا داستان عشقی و غم انگيز ملکه اِتيوپی است که در مصر به اسارت گرفته شده است و رامادا معشوقه او بايد يا عشقش به آيدا و يا تبعيت از فرعون مصر را انتخاب کند.

اجرا کنندگان اين اپرا از کشورهای مختلفی چون ايالات متحده آمريکا، آلمان، و ايتاليا به قاهره سفر کرده بودند. خوانندگان اپرا در اين برنامه تاکيد داشتند که رشته هنری آنها به پشتيبانی مالی بيشتری احتياج دارد. ايمان مصطفی که نقش آيدا را در اين برنامه اجرا کرد می گويد، اميدوار است يک شخص يا يک شرکت خارجی پشتيبانی مالی آنها را تقبل کند. او معتقد است آنها به اندازه خوانندگان کشورهای ديگر مهارت دارند و بايد به آنها فرصت داده شود تا در خارج از کشور هم برنامه اجرا کنند.

مراسم جشن سالگرد اثر اپرای آيدا که به رهبری عبد المٌنِم کامِل اجرا شد، صد ها تماشاگر را جلب خود کرد. يکی از شرکت کنندگان در برنامه خانه اپرای قاهره می گويد اين نخستين باری است که به اينجا آمده و از اجرای قوی اين گروه در شگفت است. به گفته وی موسيقی، تنظيم و اجرای اين برنامه خارق العاده بوده و او را تشويق کرده است که بيشتر به خانه اپرای قاهره بيايد.

گفته می شود وِردی برای تنظيم آهنگ اين اپرا، ازاسماعيل پاشا خديو مصر، يکصد و پنجاه هزار فرانک طلا دريافت کرده بود. اپرای آيدا تا امروز شهرت خود را حفظ کرده و تماشاگران بسياری را از اقصی نقاط جهان جذب خود می کند.

XS
SM
MD
LG