لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

لایحه کمک عظیم اقتصادی در سنای آمریکا متوقف شده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سنای ایالات متحده روز دوشنبه بار دیگر یک لایحه کمک اقتصادی ۱۸۰۰ میلیارد دلاری را به رای می گذارد. این لایحه در صورت تصویب برای بیش از ۹۰ درصد آمریکایی ها و طیف وسیعی از شرکت های به شدت آسیب دیده از ویروس مرگبار کرونا به طور مستقیم پول می فرستد.

این لایحه روز یکشنبه از پیشرفت در سنا باز ماند؛ اما سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، گفت اگر با دموکرات‌هایی که با بعضی از محتوای این لایحه مخالف هستند به توافقی نرسیم، قانونگذاران دوشنبه صبح یک بار دیگر بر سر آن رای‌گیری می کنند.

دموکرات ها می‌گویند این لایحه منافع بسیار زیادی برای شرکت ها قائل شده است. آنها در عوض خواهان کمک های بیشتر فدرال برای مراکز درمانی محلی، خانه های سالمندان، تهیه ماسک، دستگاه تنفس، تجهیزات حفاظتی، و کمک به مقام های ایالتی و محلی در مبارزه با «کووید ۱۹» هستند.

قانونگذاران پس از ناکامی در تصویب این لایحه و در حالی که بازار سهام به روند نزولی اش ادامه می دهد مذاکرات مضاعفی را از سر گرفته اند.

بازار سهام بدترین هفته اش از سال ۲۰۰۸ را پشت سرگذاشته است و سرمایه گذاران برای جبران خسارات‌شان چشم به کمک کنگره دارند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، یکشنبه از نهایی شدن طرح کمک اقتصادی دموکرات ها در آن مجلس خبر داد و گفت طرح آنها با لایحه مورد حمایت جمهوریخواهان در سنا تفاوت بسیاری دارد.

سناتور مکانل با انتقاد شدید از دموکرات ها گفت اگر نتوانیم دوشنبه در این باره اقدامی انجام دهیم علت آن ادامه چانه زنی غیرمسولانه طرف مقابل در زمانی است که کشور از ما انتظار یکپارچگی و رسیدگی به مشکل را دارد.

سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، می گوید مشکل لایحه کنونی می‌تواند با مذاکره در سنا حل شود و تاکید کرد گفتگوها با استیو منوشن، وزیر دارایی ایالات متحده، ادامه دارد.

از جمله موارد اختلاف، طرح ۴۲۵ میلیارد دلاری جمهوریخواهان برای پرداخت وام و ضمانت وام است که بعضی دموکرات ها معتقدند وزارت دارایی اختیارات فراوانی دارد که تصمیم بگیرد چه کسی از این وام ها برخوردار شود.

کنگره امیدوار بود لایحه کمک اقتصادی تا نیمه هفته برای امضای رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید فرستاده شود، اما اکنون روشن نیست چنین امری محقق شود.

همزمان نتیجه آزمایش سناتور جمهوریخواه رند پال درباره ابتلا به ویروس کرونا مثبت بوده است. میت رامنی و مایک لی، دو سناتور جمهوریخواه دیگر، که با پال در تماس بوده اند خودشان را خانه نشین کرده اند.

با تعطیلی داوطلبانه یا اجباری مدارس، شرکت های بزرگ، مجتمع های ورزشی، رستوران ها، کافه های مشروب فروشی، و فروشگاه ها در اثر شیوع ویروس کرونا احتمالا دو میلیون نفر در ایالات متحده کار خود را از دست داده اند.

فرمانداران در هفت ایالت نیویورک، نیوجرسی، کانتیکت، ایلینوی، اوهایو، لوییزیانا، و کالیفرنیا به میلیون ها سکنه آن ایالت ها دستور داده اند در خانه هایشان بمانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG