لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

نشست شورای ايرانی آمريکاييان در واشنگتن به مناسبات دو کشور پرداخت


نشست شورای ايرانی آمريکاييان در واشنگتن به مناسبات دو کشور پرداخت
نشست شورای ايرانی آمريکاييان در واشنگتن به مناسبات دو کشور پرداخت

روز سه شنبه شورای ايرانی آمريکاييان به همراه مرکز گفتگوی مسلمانان و مسيحيان دانشگاه جورج تاون و موسسه چالش های جهانی ميزبان نشستی بود با عنوان: «خاورميانه در حال تغيير: چالش ها و بازيگران تازه و روابط آمريکا و ايران.»

طی سال های گذشته روابط ايران و آمريکا شاهد فراز و نشيب های زيادی بوده اما دو کشور حتی پس از گذشت سی سال، موفق به از سرگيری روابط ديپلماتيک نشده اند. اکنون با توجه به تحولات سياسی در خاورميانه و شمال آفريقا، گمانه زنی ها در خصوص آينده وضعيت سياسی ايران و رابطه جمهوری اسلامی با آمريکا، افزايش يافته است.

شورای ايرانی آمريکاييان که از سال ۱۹۹۷ تلاش هايی را برای بهبود روابط دولت های تهران و واشنگتن انجام داده است روز سه شنبه ميزبان سخنرانانی بود که آينده روابط تهران و واشنگتن را با توجه به تحولات سياسی منطقه مورد بررسی قرار می دهند.

دکتر هوشنگ امير احمدی، رييس شورای ايرانی آمريکاييان و از سخنرانان اصلی نشست، گفت دولت ايران وجوه مشترکی با ديگر دولت های خاورميانه دارد و از اين رو تاثير تحولات سياسی منطقه بر دولت تهران قابل انکار نيست. ويليام فالن، درياسالار بازنشسته و فرمانده پيشين نيروهای آمريکايی در خاورميانه، آفريقای شمالی و آسيای ميانه تاکيد کرد که چگونگی تاثير اين تحولات بر آينده روابط تهران و واشنگتن در آينده معلوم خواهد شد.

درياسالار فالن گفت: «زمان و چگونگی تاثير تحولات اخير بر روابط ايران آمريکا در آينده روشن خواهد شد. وضعيت موجود ناشی از سال ها دشمنی ميان دو کشور است. به نظر من بهبود روابط دو کشور زمانی حاصل می شود که دو طرف دريابند منافعشان در مذاکره و همکاری نهفته است و نه دشمنی و تقابل.»

سرهنگ ديويد کريس، مشاور ارشد وزرات دفاع آمريکا، می گويد در گذشته هر گاه يکی از دو کشور ايران و آمريکا خواستار ارتباط بوده، ديگری تمايلی به تماس و مذاکره نداشته و اکنون هم اختلافات سياسی داخلی ايران مانع پيشبرد مذاکرات است.

سرهنگ ديويد کريس گفت: «اکنون دشوار است که بگوييم آيا آمريکا نسبت به رابطه با ايران خوش بين است يا نه. بخش مهمی از اين موضوع به ديگر بازيگران، از جمله خود ايران مربوط است. من صحبت های هيلاری کلينتون را يادآوری می کنم که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ گفت درهای ارتباط و گفتگو همچنان بر روی ايران باز است.»

سرهنگ کريس می افزايد اکنون مقام های ايرانی، شايد به خاطر مسايل داخلی خود، نمی خواهند و يا نمی توانند در زمينه های مختلف همچون برنامه اتمی با هم به توافق برسند و اين امر باعث ايجاد فاصله ميان ايران و آمريکا می شود.

ماه گذشته هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، با تاکيد بر تعهدات بين المللی دولت تهران در خصوص برنامه اتمی خود گفت اکنون وظيفه ايران است که از ايجاد مانع بپرهيزد و مذاکرات اتمی را جدی بگيرد.

XS
SM
MD
LG