لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

عفو بين الملل: سوريه از بيمارستان ها برای سرکوب مخالفان استفاده می کند


عفو بين الملل: سوريه از بيمارستان ها برای سرکوب مخالفان استفاده می کند
عفو بين الملل: سوريه از بيمارستان ها برای سرکوب مخالفان استفاده می کند

سازمان عفو بین الملل می گوید، یک ویدیو، ثابت می کند که ادعایش در مورد شکنجه شدن بیماران در بیمارستان های دولتی سوریه درست است. دست کم در چهار بیمارستان دولتی سوریه، برخی از مجروحان بستری، تحت شکنجه قرار گرفته و از امکانات درمانی و پزشکی، محروم شده اند.

این ویدیو که در تلویزیون دولتی سوریه به نمایش درآمده و در سایت اینترنتی یوتیوب نیز منتشر شده است، نشان می دهد که یکی از کارکنان بیمارستان، یکی از تظاهرکنندگان مجروح را کتک می زند.

البته از آنجا که خبرنگاران غربی اجازه ورود به سوریه را ندارند، امکان تایید اینگونه ویدیوها از طرف خبرگزاری های مستقل وجود ندارد.

اما سلینا ناصر، از سازمان عفو بین الملل، می گوید: تعداد اسناد و مدارکی که در این زمینه ها وجود دارد، بیش از حد تصور است. حتی قبل از اینکه به این ویدیو دسترسی پیدا کنم، مجروحان مرتب شکایت می کردند که کارکنان و مسئولان بهداشتی آنها را مورد شکنجه بدنی قرار می دهند. بعضی از کارکنان بهداشتی نیز مرتب ابراز ناراحتی می کنند که رفتار عده ای از همکارانشان با بیماران خیلی بد است.

این ویدیو، کشته شده ها و تظاهرکنندگان مجروح را در یک بیمارستان خصوصی در شهر بانیاس نشان می دهد.

عفو بین الملل می گوید: یک روز بعد از انتشار این ویدیو در یوتیوب در ماه مه گذشته، نیروهای دولتی به بیمارستان ریختند و به دنبال فرمانده مسلح مخالفان دولت می گشتند.

سلینا ناصر می گوید: ما برای دو مورد مدرک کافی در اختیار داریم. یکی در بانیاس است که آنها در روز هشتم ماه مه حدود ۱۱ نفر از مجروحان را با خودشان بردند. و مورد دوم نیز همین اخیراً اتفاق افتاده است. آنها در روز هفتم سپتامبر به بیمارستان البیر والخدمت حمله کردند و ۱۸ نفر از مجروحان را با خود بردند. یکی از آنها زیر چادر اکسیژن بوده، مأموران اکسیژن را قطع کردند و با بقیه او را بردند.

سلینا می گویند پزشکان بیمارستانها در شرایط بدی قرار دارند. بر اساس دستور وزارت بهداشت، موظفند به وضع مجروحان رسیدگی کنند، اما اطلاعات تک تک آنها باید در اختیار دولت قرار گیرد.

سازمان عفو بین الملل می گوید: پزشکانی مانند فردی در ایالات متحده، تلاش می کنند با انتشار اینگونه ویدیوها در اینترنت به کسانی که در سوریه از رفتن به بیمارستان وحشت دارند، یاد بدهند که چطور از زخمهای خود مراقبت کنند. این سازمان حقوق بشری می گوید تا کنون بارها از دولت سوریه خواسته است در این مورد پاسخ دهد، اما تا کنون پاسخی در این زمینه دریافت نکرده است.

XS
SM
MD
LG