لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

نرم افزار هوش مصنوعی برای تعيين عامل محبوبيت ترانه ها


نرم افزار هوش مصنوعی برای تعيين عامل محبوبيت ترانه ها
نرم افزار هوش مصنوعی برای تعيين عامل محبوبيت ترانه ها

گروهی دانشجو به همراه استاد خود، نرم افزاری را ساخته اند که موفقيت و محبوبيت ترانه ها در بريتانيا را پيش بينی می کند.

بسياری معتقدند موفقيت و محبوبيت جهانی ترانه رولينگ اين دِ ديپِ اَدِل، خواننده و ترانه سرای بريتانيايی، به خاطر صدای منحصر به فرد و نحوه تبليغات او بوده است. تيجل دِبی، از دانشگاه بريستولِ بريتانيا، معتقد است موفقيت ترانه های يک آلبوم را از طريق يک معادله ۲۳ مجهولی، می توان تعيين کرد.

دکتر دِبی و گروهی از دانشجويانش الگوريتمی ابداع کرده اند که می تواند موفقيت ترانه ها را پيش بينی کند. دکتر دِبی، مدرس ارشد هوش مصنوعی در دانشگاه بريستول و دانشجويانش ۴۰ ترانه برتر بريتانيا در ۵۰ سال گذشته را در يک دستگاه برنامه ريزی کردند. آنها ويژگی هايی نظير ميزان سرعت، مدت زمان آهنگ، هماهنگی و سروصدای ترانه را بررسی کردند. سپس معادله ای ۲۳ مجهولی نوشتند که با توجه به ويژگی های متفاوت يک ترانه، موفقيت آن را با احتمال صحت ۶۰ درصدی پيش بينی می کند و نشان می دهد که آيا ترانه مورد نظر ميان ۵ يا ۳۰ ترانه برتر بريتانيا قرار خواهد گرفت يا خير؟

خبرگزاری رويترز از دکتر دِبی خواست تا محبوبيت سه ترانه رولينگ اين دِ ديپِ اَدل، دِ وِی يو آرِ برونو مارس و وِدِر يو آرِ ميليتِری وايوز کٌر را از طريق اين نرم افزار بررسی کند.

دکتر دِبی می گويد: آنچه باعث شده روليگ اين دِ ديپ اَدِل امتياز بالايی کسب کند، انرژی ترانه است. انرژی اش برای زمانی که وارد بازار شد خيلی بالا نبود. اما نوسانی در ضرب آهنگ اين ترانه وجود داشت که می شد تا حدی با آن رقصيد.

ترانه رولينگ اين دِ ديپ در ۱۴ کشور مختلف ميان ترانه های برتر قرار گرفت.

دکتر دِبی طرز کار اين نرم افزار را اينگونه توضيح میدهد: امتياز ترانه مورد نظر با بررسی عوامل مختلفی در ترانه که به طور اتوماتيک از صدای آن برداشت می شود، صورت می گيرد. عوامل مختلفی که اين دستگاه در نظر می گيرد عبارتند از مدت زمان ترانه، سرعت ضرب آن و ويژگی های پيچيده ديگری نظير قابليتش برای ترغيب شنونده به رقصيدن.

به گفته دکتر دِبی تحقيقات آنها در ساخت اين نرم افزار تغييرهای آشکار در سليقه موسيقی در پنجاه سال گذشته را نشان می دهد.

گروه سازنده اين دستگاه در دانشگاه بريستول با چندين شرکت در ارتباط هستند تا اين نرم افزار را به صورت تجاری عرضه کنند.

هم اکنون يک اَپليکِشِن آيفون برای اين نرم افزار در دست تهيه است. اما آنان که مشتاق پيش بينی موفقيت ترانه محبوب خود هستند، می توانند به وب سايت اين گروه مراجعه کنند.

اينکه اين نرم افزار موفق شود و از سوی هنرمندان برای پيش بينی محبوبيت ترانه هايشان مورد استفاده قرار گيرد يا نه، هنوز مشخص نيست و بايد منتظر داوری کاربران اين نرم افزار ماند.

XS
SM
MD
LG