لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۷

کنفرانس سالانه عفو بين الملل در واشنگتن


کنفرانس سالانه عفو بين الملل در واشنگتن
کنفرانس سالانه عفو بين الملل در واشنگتن

کنفرانس سالانه سازمان عفو بین الملل امسال با عنوان «سرآغاز تغییر باش» در واشنگتن دی سی برگزار شد. علاقمندان طی سه روز از دستاوردها و چالش های این سازمان آگاه و برای برنامه های آتی آماده شدند.

بیش از ٣ میلیون حامی، فعال و داوطب از ۱۵۰ کشور، هدفی مشترک را دنبال می کنند: پاسداشت آزادی فردی و کرامت انسانی بدون در نظرگرفتن نژاد، موقعیت جفرافیایی، جنسیت و یا دین.

جلوگیری از تجاوز به حقوق بشر، متوقف کردن شکنجه و حکم اعدام و آگاه کردن عموم ازحقوق مدنی، از دستاوردهای سازمان عفو بین الملل پس از برپایی آن در سال ۱۹۶۱ بوده است.

امسال در پنجاهمین سالگرد تاسیس این سازمان، با برپایی کنفرانس سه روزه ای در شهر واشنگتن، از تعهد و همبستگی میلیون ها نفر از حامیان برقراری عدالت در جهان، تجلیل شد.

کنفرانس های سالانه، اعضا را با دعوت از سخنرانان و راه اندازی کارگاه در زمینه های گوناگون، از کمپین های سازمان و روش های یاری رسانی آگاه می کند. در کنفرانس امسال مشکلاتی مانند حقوق مهاجران، فقر جهانی و حکم اعدام بررسی می شود.

عفو بین الملل می گوید: برپایی کنفرانس در پایتخت آمریکا، فرصتی است تا صدایمان را به گوش مسئولان دولتی برسانیم. مثلا امروز با تجمع درمقابل کاخ سفید، خواستار آزادی فیلیپ کارما شدیم، که به دلیل اعتراضی صلح آمیز، به ۱۵ سال زندان در اندونزی محکوم شده است.

اندریا هال که در یکی از جلسات آموزشی شرکت کنندگان را با واقعیت حکم اعدام و راه های مبارزه با آن آشنا می کند، می گوید: به طور مثال اقلیت ها در آمریکا با تبعیض مواجه هستند. معمولا افراد به خاطر کشتن یک سفید پوست، حکم اعدام می گیرند، نه کشتن فردی از اقلیت های نژادی. به ندرت می بینیم که یک سفید پوست به خاطر کشتن یک سیاهپوست به اعدام محکوم شود.

اندریا می افزاید: شاید تکراری باشد که بگوییم جوان ها آینده ما هستند، اما آنها چهره سازمان عفو بین الملل هستند، نه تنها باید به آنها گوش کنیم بلکه باید بدانیم که دستاوردهای این سازمان ارتباط مستقیم با فعالیت های جوانان داد.

ایزابل کاستلو که برای دفاع از حقوق مهاجران به این کنفرانس آمده است، می گوید: حقوق مهاجر به عنوان یک انسان، همان حقوق بشر است. اگر مهاجری بدون اسناد و مدرک هستید از شما می خواهم که برخیزید و از ارزش خود دفاع کنید، و اگر از مسئولان هستید می خواهم که از ما که بدون مدرک اقامت در آمریکا تحصیل و زندگی می کنیم، حمایت کنید.

جاش که یک مستند ساز است معتقد است که فیلمساز می تواند با استفاده از خلاقیت و داستانسرایی در کوتاه ترین زمان، پیام خود را به بیننده منتقل کند و می گوید: مستند سازی وسیله خوبی برای حمایت از حقوق بشر است چرا که صدای افرادی را که حقوقشان پایمال شده به گوش بقیه میرساند؛ مثلا حفاری معادن در نزدیکی شهرها، که به از دست رفتن سلامت و خانه و عدم امنیت جانی می انجامد.

یکی از هدف های سازمان عفو بین الملل، آزاد کردن زندانیان سیاسی است؛ برای نمونه، این سازمان می خواهد در ماه آینده با توزیع یک فراخوان، توماری برای آزادی زندانیان سیاسی تهیه کند؛ در میان این زندانیان، نام مجید توکلی هم به چشم میخورد، جوان ایرانی که نزدیک دو سال است به جرم توهین به رهبری در ایران به زندان افتاده است.

XS
SM
MD
LG