لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۱

نمایش آثار خالق«لانه کبوتر» در واشنگتن


آی-وِی-وِی در جهان هنر نام شناخته شده ايست. اين هنرمند چينی طراح استاديوم ورزشی لانه کبوتر، استاديوم ورزشی عظيم چين در بازيهای المپيک است. اکنون برای اولين بار کلکسيون عظيمی از آثار اين هنرمند در نمايشگاهی در شهر واشنگتن، پايتخت آمريکا، به نمايش گذاشته شده، اما او قادر به حضور در اين نمايشگاه نيست.

ديوارهای ورودی موزه هرش-هورن در پايتخت آمريکا، با نام هزاران قربانی زلزله سه سال پيش چين پوشيده شده است. اين زمين لرزه تاثير عميقی بر هنر آی-وِی-وِی داشت. برای مثال اثر «مار سقف» که سقف يک طبقه کامل موزه را گرفته است با ۶٠٠ کوله پشتی درست شده که نماد کودکانی است که در اين زلزله کشته شدند.

مايکا يوشيتا، از مسئولان موزه هرش-هورن، می گويد: بسته به سن کودکانی که کشته شدند اندازه کيف ها تغيير می کند. اسم ۵ هزار و ١۹۶ دانش آموز قربانی را در کنار تاريخ تولد، جنسيت، آدرس و مدارسشان ثبت کرده است. افراد مختلف نام اين قربانيان را با صدای بلند خوانده اند.

مايکا يوشيتا می افزايد: روی تويتر خود نوشت که می خواهد تمام اين نام ها توسط آدم های مختلف خوانده و ضبط بشود.

آی-وی-وی در شمال غربی چين، منطقه ای که خانواده اش به آنجا تبعيد شده بود، بزرگ شد. او در آکادمی فيلم پکن تحصيل کرده و در دهه ۸٠ ميلادی سه سال ساکن آمريکا بود. او با هنرمندان بوهميايی مختلفی در محله ايست ويلج نيويورک آشنا شد و خيلی تحت تاثير اين هنر قرار گرفت به خصوص ورهال و دوچمپ و جسپر جانز. نام اين نمايشگاه از نام يکی از نقاش های جسپر جانز گرفته شده است.

آثار آی-وی-وی شامل مجسمه، عکس، ويديو، معماری، و سراميک می شود. اما فعاليت های هنری او با جنجال نيز همراه بوده است.

مايکا می گويد: بعضی ها معتقدند او از فاجعه زمين لرزه در فعاليت هنريش سوء استفاده کرده؛ اما، من چنين اعتقادی ندارم. او به مکان فاجعه می رود و با شهامت در مقابل دولت می ايستد.

سال گذشته آی-وی-وی برای نزديک به سه ماه بازداشت شد. در حال حاضر از آنجايی که دولت چين گذرنامه او را گرفته، او نتوانست در مراسم افتتاح اولين نمايشگاهش در آمريکا حضور يابد.

آی-وی-وی در گفتگويی با خبرنگار صدای آمريکا در چين گفت: فکر می کنم مردم چين بايد از آزادی بيان بيشتری برخوردار باشند. ممکن است در مورد مسائل ملی و سياسی هم صحبت بشود ولی من فکر نمی کنم ابراز عقايد مختلف تهديدی عليه کشور باشد.

موزه دار هرش-هورن فعاليت سياسی آی-وی-وی را بخشی از هويت او می داند . می افزايد: فعاليت های «آی» به اندازه هنرش در آثارش ديده می شود. بخشی از وجودش است.

اين نمايشگاه به چند شهر ديگر آمريکا نيز خواهد رفت.
XS
SM
MD
LG