لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

سفر محمود احمدی نژاد به لبنان، در جست و جوی محبوبیت از دست رفته


محمود احمدی نژاد از داخل یک خودروی ضد گلوله دست تکان می دهد
محمود احمدی نژاد از داخل یک خودروی ضد گلوله دست تکان می دهد

محمود احمدی نژاد بر «لبنان متحد» اصرار می ورزد، پیامی که گفته می شود هدفش کاهش تنش ها میان سیاستمداران غربگرای لبنان و حزب الله، گروه شیعه تحت حمایت تهران است.

محمود احمدی نژاد طی اولین دیدار رسمی خود از لبنان، مورد استقبال گرم در این کشور قرار گرفت. خیابان های بیروت غرق در پرچم های ایران و پوسترهایی بود که به او خوش آمد می گفتند.

محمود احمدی نژاد در این سفر ضمن ملاقات با رهبران سیاسی لبنان، خواستار وجود یک «لبنان متحد و قدرتمند» شد. او در کنفرانس خبری مشترک با میشل سلیمان رئیس جمهوری این کشور گفت: «ما معتقدیم که مردم لبنان و همچنین مردم منطقه به تنهایی و بر اساس عدالت و احترام توانایی اداره مسائل خود را دارند. منطقه ما به دخالت منطقه و خارجی ندارد. ما و رئیس جمهوری لبنان تصمیم گرفتیم گفت و گوها و دیدارهایمان را بیشتر کنیم و برای رسیدن به بالاترین حد ظرفیت و موفقیت و حمایت از یکدیگر تجربه هایمان را تبادل کنیم».

پیشتر واشنگتن درباره سفر احمدی نژاد به لبنان ابراز نگرانی کرده بود.

رئیس جمهوری اسلامی همچنین با سعد حریری نخست وزیر و رئیس مجلس لبنان ملاقات کرد. او به فرزند رفیق حریری نخست وزیر سابق و ترور شده لبنان اطمینان داد که ایران از لبنان در مقابل اسرائیل حمایت همه جانبه خواهد داشت.
خبرگزاری رویترز می نویسد محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه مانند یک ستاره راک در لبنان مورد استقبال هزاران تن از طرفداران شیعه حزب الله قرار گرفت، اما این سفر تنها زنگ تفریحی کوتاه از شرایط سخت او و کاهش چشمگیر شمار طرفدارانش در ایران است.

محمود احمدی نژاد در سخنان روز چهارشنبه خود در ورزشگاه الرایه در میان هزاران تن از هواداران لبنانی اش گفت: «جهان در آستانه تحول بزرگی از منطقه خاورمیانه است» او گفت: «لبنان مدرسه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویان است».

او در سخنرانی خود در یک منطقه شیعه نشین در جنوب بیروت، دولت اسرائیل را «رژیم نامشروع» خواند و از کشورهای غربی به دلیل حمایت از اسرائیل انتقاد کرد.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی اش در میدان الرایه به اسرائیل هشدار داد در صورتی که در منطقه به هرگونه «شیطنت جدید» دست بزند، عمر خود را کوتاه می کند.

آقای احمدی نژاد که پس از سخنرانی ویدئویی حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان سخن گفت، بار دیگر از مذاکرات صلح خاورمیانه شدیدا انتقاد کرد و «شناسایی حق حاکمیت فلسطینی ها بر سرزمین خود، بازگشت آوارگان فلسطینی به این سرزمین و بازگشت به گفته او «اشغالگران» به خانه هایشان، را تنها راه حل مسئله فلسطینی ها دانست.

پیشتر گفته شده بود که حسن نصرالله برای استقبال از آقای احمدی نژاد، احتمالا پس از سال ها در مراسمی عمومی حضور خواهد یافت.

حسن نصرالله پس از جنگ ۳۳ روزه میان اسرائیل و حزب الله، زندگی مخفیانه در پیش گرفته است و پیام های خود را به شکل ویدئویی ارسال کرده است.

آقای احمدی نژاد روز پنجشنبه به روستایی جنوب لبنان و نزدیکی مرز اسرائیل می رود و از روستاهایی که عمدتا با هزینه جمهوری اسلامی ایران بازسازی شده، بازدید می کند. او قرار است در جنوب لبنان و در مرز اسرائیل در اقدامی نمادین به سوی اسرائیل سنگ پرتاب کند.

به گفته حزب الله جمهوری اسلامی حدود یک میلیارد دلار صرف بازسازی خرابی های لبنان کرده است.

مئیر جاودان فر کارشناس و تحلیلگر مسائل خاورمیانه درباره سفر محمود احمدی نژاد به لبنان و استقبال گسترده از او در بیروت به صدای آمریکا می گوید: «بعد از وقایع سال گذشته (در ایران)، مشروعیت محمود احمدی نژاد در ایران آسیب دیده و ایشان با سفر به لبنان و راه اندازی استقبال از خود، می خواهد به مردم خودش بقبولاند که رئیس جمهوری محبوبی است و در دیگر کشورها طرفدارانی دارد. دلیل دیگر سفر رئیس جمهوری ایران به لبنان هم رشد محبوبیت ترکیه در بین جامعه مسلمانان است. دولت ایران ۳۱ سال است تلاش می کند رهبر جهان اسلام باشد اما تنها در همین دو سال اخیر، ترکیه خیلی از ایران موفق تر عمل کرده است».

از سوی دیگر شماری از شهروندان اسرائیل روز چهارشنبه در مرز لبنان گردآمدند تا اعتراض خود را به دیدار احمدی نژاد از لبنان نشان دهند. آنان با پلاکاردهایی که رویش نوشته شده بود: «احمدی نژاد، هیتلر جدید» و «اسد بیدار شو، احمدی نژاد در راه دمشق است» و هواکردن بادکنک های سفید و آبی- به رنگ پرچم اسرائیل- اعتراض خود را به این سفر نشان دادند.

سفر محمود احمدی نژاد به کشور همسايه اسرائیل، موجب اعتراض مقامات اسرائیل شده است که در گذشته بارها هدف تهدیدهای مستقیم محمود احمدی نژاد قرار گرفته است. اسرائیل این سفر را تحریک آمیز توصیف کرده است.

مئیر جاودان فر با اشاره به قدرتمند شدن حزب الله لبنان، با حمایت جمهوری اسلامی ایران به صدای آمریکا این سوال را مطرح می کند: «این حق ایران است که در کشورهای دیگر نفوذ داشته باشد، الان سوال اصلی که مردم ایران باید به آن توجه کنند این است که نفوذ فعلی دولت ایران در مثلا لبنان به نفع مردم ایران است یا به نفع نظام جمهوری اسلامی وسران این نظام؟»

همزمان با سفر آقای احمدی نژاد به لبنان، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به هر گونه تلاشی برای متزلزل کردن حاکمیت ملی لبنان هشدار داد.

XS
SM
MD
LG