لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

موقعيت محمود احمدی نژاد دو سال پس از انتخابات پرسش برانگيز


موقعيت محمود احمدی نژاد دو سال پس از انتخابات پرسش برانگيز
موقعيت محمود احمدی نژاد دو سال پس از انتخابات پرسش برانگيز

دو سال پس از انتخاب مجدد و کنار زدن رقبای اصلاح طلب، محمود احمدی نژاد اينک با مخالفت روز افزون گروه محافظه کار درون نظام روبرو شده است.

مير حسين موسوی و مهدی کروبی، دو چالشگر پس از انتخابات پرسش بر انگيز خردادماه سال ۱۳۸۸ اينک تحت نظر قرار گرفته و وادار به سکوت شده اند.

در پی سرکوب همه جانبه اعتراضات آزاديخواهی مردم که در جريان آن دهها نفر جان دادند، و صدها تن بازداشت و به زندانهای طولانی محکوم شدند، اينک چند روزنامه اصلاح طلبی که باقی مانده اند در لاک خود فرو رفته و روش مماشات را در پيش گرفته اند.

اما با فروکش کردن مبارزه اپوزيسيون، جنگ قدرت ميان احمدی نژاد و گروه محافظه کار افراطی، که پيرامون رهبر جمهوری اسلامی حلقه زده اند، آغاز شده و رو به گسترش است.

در اوايل ماه آوريل، محمود احمدی نژاد با استفاده از مفاد قانون اساسی، برخلاف ميل رهبر، حيدر مصلحی، وزير اطلاعات، را وادار به استعفا کرد؛ اما پادرميانی و دستور آيـت الله خامنه ای موجب شد که آقای مصلحی در پست خود ابقا شود. در واکنش به اين موضوع آقای احمدی نژاد به مدت ۱۰ روز در انظار و در جلسات کابينه حاضر نشد.

آيـت الله خامنه ای نيز با ناديده گرفتن رفتار ناموزون احمدی نژاد، برای جلوگيری از بيشتر شدن شکاف و اختلاف، خواسته است که محمود احمدی نژاد تا پايان دوره قانونی در پست خود باقی بماند، اما در عين حال به رقبای او اجازه انتقاد از اطرافيان وی را داده است.

XS
SM
MD
LG