لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۸

احمدی نژاد: برخی «اشتباهات قضايی» رخ داده است


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، که در حال حاضر در خاک آمريکا به سر می برد در مصاحبه ای با يک خبرگزاری بين المللی تأثير تحريمهای بين المللی عليه دولت ايران را کم اهميت جلوه داده است. رييس جمهوری اسلامی در مصاحبه خود در نيويورک از پاسخ به پرسشهايی در مورد زمان بازگشت ايران به ميز مذاکرات هسته ای امتناع ورزيد و گفت که تحريمها تأثيری در اقتصاد ايران ندارد و به گفته وی، ملت ايران قادر است نيازهای خود را براحتی تأمين کند.

اين در حالی است که يک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمريکا می گويد جمهوری اسلامی ايران درد ناشی از تحريم ها را احساس کرده است. استوارت ليوی، معاون وزارت خزانه داری آمريکا در امور تروريسم و اطلاعات مالی، بعدازظهر روز دوشنبه در يک سخنرانی تاکيد کرد که سرعت، شدت و ميدان عمل تحريم های آمريکا و ديگر کشورها و قضاوت نادرست از تاثيرگذاری اين اقدامات، رهبری ايران را غافلگير کرده است. بر مبنای بخشی از متن سخنرانی استوارت ليوی، پيشاپيش گزارش هايی دريافت شده است که دولت ايران به ويژه از تاثير اين اقدامات بر نظام بانکی و رشد اقتصادی ايران به شدت نگران است. معاون وزارت خزانه داری گفته است فشارهای اعمال شده بر ايران اهرم قدرتی برای ديپلماسی، پديد آورده است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تا کنون ۴ دور تحريم عليه ايران وضع کرده است تا دولت احمدی نژاد را وادار سازد غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و به ميز مذاکره با ۶ قدرت جهانی -- ايالات متحده، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه، و آلمان -- بازگردد.

اما محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، که برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته جاری در نيويورک بسر ميبرد در گفت و گويی با خبرگزاری آسوشيتدپرس در روز يکشنبه گفت که آينده متعلق به ايران است و ايالات متحده را به چالش طلبيد که به گفته او، چه بخواهد چه نخواهد، بايد بپذيرد که ايران قدرت بزرگی است و نقش عمده ای در جهان ايفا ميکند. رييس جمهوری اسلامی افزود «ما خودمان را يک نيروی انسانی و يک قدرت فرهنگی ميدانيم و در نتيجه، دوست ملتهای ديگر. ما هرگز سعی نکرده ايم بر ديگران برتری جوييم يا حقوق هر کشور ديگری را پايمال کنيم.»

آقای احمدی نژاد در مصاحبه با آسوشيتدپرس بر اين نکته پافشاری ورزيد که دولت او مايل به داشتن بمب اتم نيست و گفت که ايران تنها خواهان صلح و يک جهان عاری از تسليحات هسته ای است. وی افزود که بازرسان بين المللی هسته ای هرگز شاهد و مدرکی پيدا نکرده اند که ثابت کند ايران در پی ساخت بمب اتمی است. اين در حالی است که ايالات متحده جمهوری اسلامی را به داشتن طرحهايی مخفيانه برای ساخت يک بمب هسته ای، متهم کرده است.

آقای احمدی نژاد همچنين در گفت و گو با آسوشيتدپرس از پاسخ به پرسشهای مرتبط با سرکوب خشونت بار نيروهای اپوزيسيون از سوی دولت او در پی انتخابات جنجال برانگيز رياست جمهوری ايران، طفره رفت، و در برابر سؤالات مربوط به ايذا و آزار رهبران اپوزيسيون سياسی بدون پرداختن به موضوع تنها به گفتن اين بسنده کرد که شماری «اشتباهات قضايی» رخ داده است. رييس جمهوری ايران ضمناً استدلال کرد که جنبش سبز اپوزيسيون همچنان در ايران از حق برخوردار است ولی افزود که اين جنبش نهايتا بايستی «حکومت اکثريت» را محترم بشمارد. محمود احمدی نژاد همچنين گفت که ايران از بسياری کشورهای ديگر جهان آزادتر است.

در رويدادی ديگر، در ايران، شماری از نمايندگان حامی دولت در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی از قوه قضاييه خواستند تا هر چه سريعتر به پرونده ای که در خصوص اتهامات ميرحسين موسوی و مهدی کروبی تشکيل شده است، رسيدگی کند. پيشتر عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، به خبرنگاران گفته بود که سران مخالفان دولت قطعاً محاکمه خواهند شد. در همين حال جمعی از دانشجويان و جوانان عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی و مير حسين موسوی با انتشار اطلاعيه ای به تشديد فشارها بر رهبران مخالف دولت، اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG