لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

محمود احمدی نژاد برای شرکت در مراسم گشايش کنفرانس بازنگری پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای وارد نيويورک شد


محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی ايران، بامداد روز دوشنبه، برای شرکت در مراسم گشايش کنفرانس بازنگری پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای، وارد نيويورک شد.

به گزارش خبرگزاری های ايران، روز گذشته محمود احمدی نژاد در رأس هياتی متشکل از منوچهر متکی وزير امور خارجه، مجتبی ثمره هاشمی دستيار ارشد رييس جمهوری، علی اکبر صالحی سرپرست سازمان انرژی اتمی ايران، اسفنديار رحيم مشاعی رئيس دفتر رياست جمهوری و علی اکبر جوانفکر سرپرست خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، از تهران برای شرکت در اجلاس بازنگری پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای، عازم نيويورک شد.

انتظار می رود آقای احمدی نژاد در جلسۀ روز دوشنبه، طرحی برای معرفی تغييراتی در پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای و نيز در جهت خنثی کردن تلاش هايی که برای وضع تحريم های تازه عليه جمهوری اسلامی ايران به خاطر غنی سازی اورانيوم در جريان است، به کنفرانس ارايه کند.

سفيران کشورهای غربی در سازمان ملل متحد پيش بينی می کنند که احمدی نژاد، آمريکا و متحدان آن را از يکسو به انکار حق کشورهای ديگر نسبت به برخورداری از تکنولوژی اتمی و از سوی ديگر به ناديده گرفتن وجود سلاح اتمی در اسرائيل متهم کند.

در همين حال هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا می گويد که آقای احمدی نژاد می خواهد توجه جهانيان را از عدم تبعيت جمهوری اسلامی از ضوابط پيمان منع گسترش تسليحات اتمی، منحرف کند. وزير امور خارجه آمريکا خواهان از سرگيری مذاکرات مربوط به برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران است و در اين ارتباط می گويد «ما ظرف ماه های اخير شاهد تشديد نگراني های جامعۀ بين المللی نسبت به مسيری بوده ايم که ايران را به طرف برخورداری از تسليحات اتمی رهنمون می سازد.»

پيمان منع گسترش تسليحات اتمی مصوب سال ۱۹۷۰ ميلادی خواهان توقف کامل توليد جنگ افزارهای اتمی است و اعضاء موظف هستند هر پنج سال يک بار جهت مرور و بازبينی معاهده، تشکيل جلسه دهند.

نشست قبلی بازنگری پيمان در سال ۲۰۰۵ به دليل اختلافات ميان ايران، مصر و آمريکا بدون رسيدن به هيچگونه توافقی، به پايان رسيد.

اين بار انتظار می رود سفير مصر در سازمان ملل متحد خواهان توقف کامل توليد سلاح های اتمی در خاورميانه و اجبار اسرائيل به امضاء پيمان منع گسترش تسليحات کشتار جمعی و ارايۀ کامل برنامه اتمی خود به آژانس بين المللی انرژی اتمی شود.

ماجد عبدالعزيز، سفير مصر در سازمان ملل متحد در اين خصوص می گويد «اسرائيلی ها از يک سو خود را متعهد به روند صلح دانسته و خواهان رهايی از قابليت های هسته ای جمهوری اسلامی هستند اما از طرف ديگر از پيوستن به اِن پی تی خودداری می کنند و به هيچ وجه زير بار قوانين امنيتی آژآنس بين المللی انرژی اتمی نمی روند.»

محمود احمدی نژاد تنها رئيس جمهوری است که در اجلاس روز دوشنبه حاضر می شود.

XS
SM
MD
LG