لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

اظهار نظر دو مفسر در مورد سفر محمود احمدی نژاد به روستاهای حوالی مرز اسراييل


اظهار نظر دو مفسر در مورد سفر محمود احمدی نژاد به روستاهای حوالی مرز اسراييل
اظهار نظر دو مفسر در مورد سفر محمود احمدی نژاد به روستاهای حوالی مرز اسراييل

دو صاحب نظر در مسائل خاورميانه به نام های «اش جین» و « جویس کرم» در مورد دلايل و اثرات سفر آقای احمدی نژاد به لبنان به شرح زير نظرات خود را در مصاحبه ای با صدای آمريکا، بيان کردند.

«اش جین،» پژوهشگر انستیتوی واشنگتن در مسایل خاور میانه، دلایل سفر محمود احمدی نژاد را به لبنان به سه موضوع اصلی، تقسيم کرد.

نخستين هدف جمهوری اسلامی تلاش برای نمایش بزرگترین دستاورد سیاست خارجی کشور، یعنی حزب الله است. حزب الله قوی ترین نیروی جنگنده در نواحی لبنان است که اکنون از بیشترین نفوذ نظامی و سیاسی در طول عمر خود، برخوردار است.

هدف دوم دولت ایران را «اش جین» نمایش دسترسی جمهوری اسلامی به توان مقاومت رو به گسترش میداند چون لبنان اکنون از طریق مرزهای جنوبی خود دسترسی به اسراییل و شانس مقابله با آن را در اختیار دولت ایران، قرار داده است.

دلیل سوم آنکه جمهوری اسلامی ايران میخواهد در زمان بالا گرفتن تنش با حزب الله در ارتباط با ترور رفيق حریری حمایت خود را از اين گروه، به نمایش گذارد.

در همين حال «جویس کرم،» خبرنگار الحیات در واشنگتن، انتخاب این زمان را برای سفر آقای احمدی نژاد به لبنان، تقویت و حمایت حزب الله میداند چرا که از نظر اين مفسر، حزب الله اکنون در لبنان بسيار منزوی شده است. اما در عين حال وی اضافه می کند که بسیاری در لبنان با رژیم ایران و سفر رییس جمهوری ايران به لبنان مخالفند و این مخالفت را در تابلوهای اعتراضی بسیار بزرگی که در شهر ها نصب شده است، نشان داده اند. اين دسته از شهروندان لبنان از جمله کسانی هستند که حزب الله را در ترور رفیق حریری، مسؤل میدانند.

اما «اش جین» در مورد اثرات این سفر میگوید «اين تبعات در گروههای مختلف در لبنان متفاوت است» و اضافه می کند که سنی ها و مسیحیان لبنان حزب الله را نماینده جمهوری اسلامی ایران و تهدیدی در برابر استقلال و تمامیت ارضی لبنان، تلقی می کنند.

خبرنگار الحیات این سفر را تحریک آمیز و اقدامی که تنها مورد علاقه گروه شیعه حزب الله است، توصیف میکند.

واکنش دولت آمریکا در این ارتباط تأکیدی بر رویکرد سیاسی و برداشت آن از رفتار رژیم ایران دارد و آقای فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه در يک جلسه مطبوعاتی گفت ما نگران سفر محمود احمدی نژاد به لبنان هستیم و افزود جمهوری اسلامی مکرراً گامهایی در جهت تخریب ثبات وحاکمیت و امنیت لبنان برداشته است و امیدواریم که دولت لبنان این مسأله را در مدنظر داشته باشد.

در این میان مقامات تل آویو، آقای احمدی نژاد را در آستانه دروازه های اسراییل با نفی هولوکاست و فراخوان برای محو اسراییل از صفحه جهان، مشاهده می کنند. سخنگوی وزرات امور خارجه اسراییل روز سه شنبه درباره سفر آقای احمدی نژاد گفت مفهوم این سفر بر همه روشن است.

XS
SM
MD
LG