لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

ديدار محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز


ديدار محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز
ديدار محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز

محمود احمدی نژاد شامگاه يکشنبه وارد کاراکاس، پايتخت ونزوئلا شد. وزرای امور خارجه، انرژی و اقتصاد، رييس جمهوری ايران را همراهی ميکنند. رؤسای جمهوری ونزوئلا و ايران روز دوشنبه با يکديگر ديدار کردند.

در ونزوئلا همه موافق رابطه با تهران نيستند. بطور مثال يکی از سياستمداران اپوزيسيون گفته است، اين سفر مايه شرم برای کشورش است که در بدترين زمان انجام می شود چون جامعه بين المللی ديد خوبی نسبت به آقای احمدی نژاد ندارد.

دولت آمريکا نيز نظر مشابهی دارد. روز جمعه سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در مورد علت رويکرد ايران به آمريکای لاتين گفت: هرچه فشار بر رژيم جمهوری اسلامی بيشتر ميشود، بيشتر محتاج يافتن دوست ميشود، از يک کشور جالب به کشور جالبی ديگر روی ميآورند تا دوستان جديد بيابند. ما به کشورهای جهان گفته ايم که اکنون وقت آن نيست که با ايران روابط امنيتی، اقتصادی يا هر رابطه ديگری داشت.

تحولاتی چون قانون جديد آمريکا مبنی بر تنبيه دولتها و شرکتهای خارجی که با بانک مرکزی ايران معامله انجام دهند، احتمال تحريم نفت ايران از سوی اتحاديه اروپا، تهديد ايران به بستن تنگه هرمز، و اعلام آغاز غنی سازی در تأسيسات فردو، غرب را بيش از پيش مصمم کرده است با منزوی کردن هرچه بيشتر ايران، جمهوری اسلامی را به سمت ميز مذاکره سوق دهد.

آمريکا با ونزوئلا و کوبا رابطه ندارد اما بگفته ويکتوريا نولند، دولت آمريکا نظر خود را به نيکاراگوئه و اکوادور، دو مقصد ديگر آقای احمدی نژاد، منتقل کرده است.

روز يکشنبه رييس جمهوری ونزوئلا در يک برنامه هفتگی راديو-تلويزيونی، نظر دولت آمريکا را رد کرد. چاوز خود يکی از سياستمدارانی است که پيشتر تهديد کرده بود صادرات نفت به آمريکا را متوقف خواهد کرد، اما هيچگاه تهديد خود را عملی نکرد. بايد ديد در اين ديدار آيا در مورد تهديد تهران به بستن تنگه هرمز صحبت خواهد شد و آيا هوگو چاوز نسبت به چنين اقدامی نظر موافق دارد يا خير.

دوستی آقای احمدی نژاد و هوگو چاوز به ۶ سال پيش و اولين سفر آقای چاوز به تهران بازميگردد که پس از آن ٢۷٠ توافق در زمینه های تجارت، پروژه های ساختمانی، احداث کارخانجات اتوموبیل و تراکتور، انرژی و مناسبات بانکی، به امضا رساندند.

در همين حال روز جمعه وزارت امور خارجه آمريکا، کنسول ونزوئلا در ايالت فلوريدا را عنصر نامطلوب اعلام کرد و به سفارت ونزوئلا در واشنگتن اطلاع داد که وی بايد تا روز سه شنبه خاک آمريکا را ترک کند.

XS
SM
MD
LG