لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

انفجار در پالایشگاه آبادان بیش از ۲۰ کشته و مجروح بر جای گذاشت


انفجار در پالایشگاه آبادان بیش از ۲۰ کشته و مجروح بر جای گذاشت
انفجار در پالایشگاه آبادان بیش از ۲۰ کشته و مجروح بر جای گذاشت

خبرگزاری های ایرانی از وقوع انفجار در پالایشگاه نفت آبادان خبر می دهند و می گویند هنگام برگزاری مراسم افتتاح طرح بنزین سازی در پالایشگاه آبادان با حضور محمود احمدی نژاد، انفجاری در پالایشگاه رخ داد که به آتش سوزی، پخش گازهای سمی و کشته و زخمی شدن شماری از کارکنان منجر شد.

آمار کشته ها و مجروحان این حادثه هنوز به طور دقیق اعلام نشده است. خبرگزاری نیمه رسمی فارس اعلام کرده که در این حادثه یک نفر کشته و ۲۰ تن مجروح شده اند که حال سه تن از آنان به دلیل شدت سوختگی وخیم است. همزمان خبرگزاری مهر از ۲۰ مجروح و چهار تن کشته خبر داده است.

علت بروز این آتش سوزی، نشت گاز اعلام شده است و گفته می شود در حال حاضر آتش مهار شده است اما به نوشته خبرگزاری مهر، دود غلیظی آسمان آبادان را فراگرفته و احتمال انفجار مجدد در این مجموعه وجود دارد.

با آن که عبدالله کعبی، نماینده آبادان و نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با ایسنا دلیل انفجار را «به احتمال زیاد نقص فنی» اعلام کرده است، خبرگزاری فارس به نقل از سید علی موسوی جرف، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان، نماینده آبادان سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره دلیل آتش سوزی نوشت: «دقیقا ده روز پیش حین تست اولیه طرح تولید بنزین سوپر پالايشگاه آبادان حادثه آتش‌سوزی صورت گرفت و همان روز موضوع احتمال خطر در مراسم افتتاحيه را به مديرعامل پالايش و پخش فرآورده‌های نفتی گوشزد كردم، اما مديران پالايشگاه آبادان و وزارت نفت بر برگزاری آيين افتتاح تاكيد كردند.»

همزمان حمیدرضا کاتوزیان، رئیس کمیسیون انرژی مجلس به خبرنگاران گفته است که کارشناسان قبلا درباره این که «پالایشگاه آبادان آمادگی افتتاح ندارد هشدار داده بودند و این اتفاق خرابکاری نبوده است.»

پیشتر در صبح سه شنبه، خبرگزاری های داخلی از به بهره برداری رسیدن و افتتاح نیروگاه ۲۱۰ مگاواتی پالایشگاه آبادان توسط محمود احمدی نژاد خبر دادند و گفتند برای ساخت و راه اندازی این طرح بنزینی و نیروگاه جانبی آن حدود ۸۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

هدف از طرح توسعه پالایشگاه نفت آبادان، تولید بنزین سوپر و دیگر فراورده ‌های نفتی است و به نوشته خبرگزاری مهر پیش‌ بینی می‌شود با راه ‌اندازی کامل این پروژه نفتی، روزانه به طور متوسط «۴ تا ۴.۵ میلیون لیتر بنزین» به ظرفیت تولید این فرآورده‌ها در ایران افزوده شود. هم اکنون، بنا به گزارش های رسمی ایران، پالایشگاه آبادان حدود هشت میلیون لیتر بنزین تولید می کند.

XS
SM
MD
LG