لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

سفر پرحاشیه احمدی‌نژاد به امارات و شایعه بازدید او از غرفه اسرائیل در نمایشگاه اکسپو


آرشیو
آرشیو

سفر پرحاشیه محمود احمدی‌نژاد به امارات برای شرکت در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو ۲۰۲۰ پایان یافت و رئیس جمهوری اسبق ایران بدون برگزار شدن نشست مطبوعاتی‌اش، به تهران بازگشت.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشته است احمدی‌نژاد به توصیه مسئولان امارات مجبور به ترک آن کشور شد. اما یک عضو مجلس شورای اسلامی این را «خبرسازی» به منظور «انحراف افکار عمومی» دانست و گفت، سفر او از اول پنج روزه بوده است.

همچنین در حالی که برخی رسانه‌های ایران گزارش دادند احمدی‌نژاد در این سفر از غرفه اسرائیل در نمایشگاه اکسپو بازدید کرده، این گزارش نیز توسط علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس، تکذیب شده است.

این عضو مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با وب‌سایت دیده‌بان ایران این گزارش‌ها را «خبرسازی» خواند و دلیل آنها را «استقبال بین‌المللی» از احمدی‌نژاد عنوان کرد و گفت که این باعث ایجاد نگرانی در «برخی» از کسانی شده که خودشان یا فرد مورد نظرشان امکان سفر یا «چنین محبوبیتی» ندارند.

تصاویر بسیاری از حضور احمدی‌نژاد در این نمایشگاه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که عکس گرفتن او با زنان بدون حجاب را نشان می‌دهد.

حجاب در ایران برای زنان و دختران اجباری است و مقامات و سیاستمداران کشورهای دیگر در هنگام سفر به ایران و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی مجبور می‌شوند پوشش خود را مطابق خواست مقامات این کشور تغییر دهند. حتی خبرنگاران زن در خارج از ایران نیز برای گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی حجاب سر می‌کنند.

این تناقض موجب واکنش‌های قابل توجهی در فضای مجازی به عکس‌های احمدی‌نژاد با زنان بدون حجاب در این سفر شده است.

صالح تسبیحی، روزنامه‌نگار، در توییتی با اشاره تلویحی به انتخابات ۸۸، از زبان احمدی‌نژاد خطاب به نسل تازه ایرانیان نوشت: «شما فراموشانید و یادتان نیست من روی خون خواهران و برادرانتان چهار سال اضافه نشستم بر خرِ مراد.»

حسین ملک‌میرزایی، از کاربران مدافع جمهوری اسلامی، نوشت سفر احمدی‌نژاد «جز چند سلفی مبتذل» دستاوردی نداشت و مقامی از او استقبال نکرد.

رضا صداقت، دیگر کاربر مدافع جمهوری اسلامی، هم اتفاقات این سفر احمدی‌نژاد را ناشی از «لجاجت» او دانست و نوشت این می‌تواند «انسان را تا ته دوزخ راهی کند.»

زینب اسماعیلی، خبرنگار دیپلماسی روزنامه شرق، نیز درباره «شایعه دیپورت احمدی‌نژاد از دوبی» نوشت: از یک مقام مطلع پرسیدم، تکذیب کرد و گفت «صحت ندارد». «به نظر خبرسازی بهاری‌هاست.»

حساب کاربری «دولت بهار» نزدیک به محمود احمدی‌نژاد با انتشار ویدئویی کوتاه از وی، نوشت او «به زودی گزارش کاملی» از این سفر و «اهمیت حضور ایران» و «پیام ایران» به نمایشگاه اکسپو ارائه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG