لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

آيت الله خامنه ای: ايران ميخواهد تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند


منابع خبری ميگويند سعيد جليلی در سفر به سوريه علاوه بر مقامات سوری با رهبران ارشد حزب اله لبنان و برخی جناح های فلسطينی هم گفتگو کرده است و در پاسخ به ابراز نگرانی دوستان تهران مبنی بر احتمال حمله نظامی به جمهوری اسلامی گفته است که آيت اله خامنه ای مقدمات مقابله با يک حمله نظامی را فراهم کرده است

آيت الله خامنه ای: ايران امروز برای کسب دانش هسته ای تلاش می کند تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند

آيت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران گفته است قدرت های جهانی وقتی با تهديد، حمله نظامی و تحريم، از عهده ملتی بر نمی آيند با سوءاستفاده از هر بهانه ای در ميان ملت، دشمنی و اختلاف ايجاد می کنند. رهبر جمهوری اسلامی که به مناسبت عيد غدير سخن می گفت آمريکا و بريتانيا را از بزرگترين دشمنان ايران دانست و تأکيد کرد که ايران، امروز برای کسب دانش هسته ای تلاش می کند، تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند. به همين دليل قدرت های بزرگ به هر ترفندی از جمله دروغ و تهمت متوسل می شوند تا مانع اجرای اين برنامه شوند. مذاکرات هسته ای ايران با گروه ١+٥ در هفته های اخير با بن بست مواجه شده است و جمهوری اسلامی ايران همچنان اصرار دارد تا به غنی سازی اورانيوم ادامه دهد.

آيت الله خامنه ای: ايران ميخواهد تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند
آيت الله خامنه ای: ايران ميخواهد تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند

منابع خبری ميگويند سعيد جليلی در سفر به سوريه علاوه بر مقامات سوری با رهبران ارشد حزب اله لبنان و برخی جناح های فلسطينی هم گفتگو کرده است و در پاسخ به ابراز نگرانی دوستان تهران مبنی بر احتمال حمله نظامی به جمهوری اسلامی گفته است که آيت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی مقدمات مقابله با يک حمله نظامی را فراهم کرده است

پرونده هسته ای جمهوری اسلامی در هفته های اخير و با توجه به چرخش تهران نسبت به تعهدات خود در قبال مسئله غنی سازی به يک يارگيری ديپلماتيک منجر شده است. در حالی که مذاکره کنندگان با جمهوری اسلامی می گويند که احتمال اعمال تحريم های جديد وجود دارد سعيد جليلی دبير شورای عالی امنيت ملی ايران در ديدار از سوريه از آمادگی جمهوری اسلامی برای مقابله با هرگونه عمليات نظامی سخن گفته است. سعيد جليلی که سمت دبير شورای علی امنيت ملی جمهوری اسلامی را بر عهده دارد در رسانه های خبری غرب به مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران مشهور شده است. اين وظيفه در زمان رياست جمهوری خاتمی از وزارت خارجه سلب و به شورای عالی امنيت ملی واگذار شد که اعضای آن با توافق رهبر و رييس جمهوری برگزيده می شوند. در واقع اين انتخاب نشان می داد که نظارت بر مسئله حساسی نظير مذاکرات هسته ای تا چه حد از اهميت برخوردار است. اکنون سعيد جليلی با سفرهای خود به کشورهايی که به نوعی در مدار دوستی با جمهور اسلامی قرار می گيرند قصد دارد که سياست دولت متبوعش نسبت به حوادث احتمالی را تشريح کند و در عين حال از ديدگاههای آنان نيز مطلع شود. او در سفر به سوريه با بشار اسد رييس جمهوری و وليد معلم وزير امورخارجه اين کشور ديدار کرده است. منابع خبری می گويند که در اين سفر وی افزون بر مقامات سوری با رهبران ارشد حزب اله لبنان و برخی جناح های فلسطينی هم گفتگو کرده است. خبرگزاری آلمان به نقل از برخی منابع فلسطينی گزارش داده است که سعيد جليلی در پاسخ به ابراز نگرانی دوستان تهران مبنی بر احتمال حمله نظامی به جمهوری اسلامی گفته است که آيت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی مقدمات مقابله با يک حمله نظامی را فراهم کرده است. جليلی تاکيد کرد که ايران توجهی به انتقادهای بين المللی ندارد و برنامه هسته ای خود را دنبال می کند و از آمادگی جنگی کامل برخوردار است. وی همچنين بر موضع تغييرناپذير حمايت جمهوری اسلامی از عمليات مسلحانه عليه اسراييل تاکيد کرده است. اين اظهارات جليلی در ادامه سفر منطقه ای اش به ترکيه و ديدار با رجب طيب اردوغان، به عنوان تقويت جبهه ضد اسراييلی، نيز مطرح شده است. هرچند هنوز گزارشی از محور مذاکرات دو طرف بويژه در مورد پرونده هسته ای ايران منتشر نشده است اما شايد مهمترين نکته اين ديدار انتخاب زمان باشد. زيرا در حالی جليلی به ايران بازمی گردد که آقای اردوغان روز يکشنبه برای ديداری رسمی از آمريکا و گفتگو با پرزيدنت اوباما راهی واشنگتن شد. به اين ترتيب شايد نخست وزير ترکيه يک منبع موثق سياسی تلقی شود که می تواند آخرين ديدگاههای جمهوری اسلامی را برای دولتمردان آمريکايی تشريح کند.

آيت الله خامنه ای: ايران ميخواهد تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند
آيت الله خامنه ای: ايران ميخواهد تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند

ژنرال پترائوس: محمود احمدی نژاد بهترين سرباز آمريکا در خليج فارس است

روزنامه اکونوميک تايمز چاپ آمريکا از قول ژنرال پترائوس از فرماندهان ارشد ارتش آمريکا می نويسد: محمود احمدی نژاد بهترين سرباز آمريکا در خليج فارس است. اين روزنامه در اين باره می افزايد: احمدی نژاد و ديگر رهبران ايران که با اقداماتشان مايه نگرانی کشورهای خليج فارس می شوند باعث شده اند رهبران اين کشورها بيش از گذشته به سوی آمريکا متمايل شوند. در همين حال مقامات بلندپايه آمريکائی پيشنهاد کرده اند اگر ايران در مورد برنامه های هسته ای خود با جامعه جهانی همکاری نکند، طرح تحريم هايی جديد عليه ايران در شورای امنيت سازمان ملل متحد، بررسی شود. اخيراً مقاما ت ايران اعلام کرده اند قصد دارند ١٠ مرکز جديد غنی سازی اورانيوم ايجاد کنند. در واکنش به اين خبر، ژنرال ديويد پترائوس رئيس فرماندهی مرکزی نيروهای آمريکا، به شبکه تلويزيونی فاکس گفت بسياری از کارشناسان، توانائی ايران در اجرای چنين طرحی را زير سوال برده اند. اما پترائوس افزود که فعاليت های اخير ايران نگرانی های زيادی ايجاد کرده است.

آيت الله خامنه ای: ايران ميخواهد تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند
آيت الله خامنه ای: ايران ميخواهد تا در آينده دست نياز به سوی صاحبان قدرت دراز نکند

تأکيد ايران بر ماندن در آژانس اتمی سازمان ملل

روزنامه نيويورک تايمز چاپ آمريکا با اشاره به تاکيد ايران بر ماندن در آژانس هسته ای می نويسد: پس از يک هفته جدال لفظی بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، مسئول هسته ای ايران بر ادامه همکاری با آژانس انرژی اتمی خبر داده است و علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی ايران نيز بر عدم واکنش شتابزده توسط مسئولان، تأکيد کرده است. با اين همه بنا به گفته کارشناسان ايران، برنامه ساخت ده سامانه هسته ای به اين زوديها اجرايی نخواهد شد؛ همانگونه که سامانه نطنز پس از سالها کار هنوز به صورت کامل، اجرايی نشده است.

اشپيگل: ايران، آلمان ١٩٣٨ است

هفته نامه اشپيگل چاپ آلمان در آخرين شماره خود در تحليلی پيرامون اوضاع ايران با عنوان «حالا ايران، آلمان ١٩٣٨ است،» می نويسد: رهبران ايران همچنان در به زير پا نهادن قول خود در زمينه برنامه های هسته ای، ادامه می دهند. آن زمان که شش نماينده از جمله نماينده ايران در آژانس به توافق اوليه رسيدند احتمال می رفت اين توافق انزوای جهانی اسراييل را در پی داشته باشد؛ اما شکست نهايی توافق، با استقبال بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، روبرو شده است که خواهان چنين روزی بود. با اين همه، «دَن مريدور» وزير اطلاعات اسراييل، می گويد: حکومت ايران غيرمسئولانه عمل نخواهد کرد؛ زيرا اگر ساخت بمب اتمی بقای حاکميت را به مخاطره اندازد، حتا احمدی نژاد نيز عليه ساخت بمب اتمی اقدام خواهد کرد. اين هفته نامه به نقل از ديپلماتهای مقيم تهران می افزايد: اقتصاد کنونی ايران يکی از بدترين شرايط پس از انقلاب را می گذراند و تحريمها در اين موقعيت کارساز خواهد بود.

XS
SM
MD
LG