لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۴

احمدی نژاد: هیچ دشمنی نمی تواند اندیشه دست اندازی به ایران داشته باشد


محمود احمدی نژاد ضمن ستایش از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: «نیروهای مسلح ایران امروز از چنان قدرتی برخوردار است که هیچ دشمنی اندیشه دست اندازی به حریم ملت ایران را در سر نخواهد پروراند».

او صبح یکشنبه در مراسم سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران، این سخنان را ایراد کرد. در این مراسم سربازان رژه رفتند و خودروهای نظامی، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک هایی از جمله شهاب ۳ که گفته می شود تا ۲۰۰۰ کیلومتر برد دارد، به نمایش درآمد.

محمود احمدی نژاد حضور نیروهای آمریکا و دیگر سربازان خارجی در منطقه را دلیل بی ثباتی منطقه توصیف کرد و خواستار خروج نیروهای خارجی از منطقه شد.

همزمان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه از رهبران جهان خواست تا برای برچیدن تمامی سلاح های هسته ای، ضرب الاجل تعیین کنند. منوچهر متکی این سخنان را در پایان کنفرانس دو روزه خلع سلاح هسته ای هسته ای در تهران ایراد کرد که به گفته مقامات جمهوری اسلامی مقاماتی از ۶۰ کشور جهان در آن شرکت کردند.

به گزارش پرس تی وی، تلویزیون رسمی و انگلیسی زبان جمهوری اسلامی آقای متکی همچنین قدرت های مسلح به سلاح هسته ای را به کمک برای پخش فن آوری هسته ای و نقض پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی متهم کرد.

ایالات متحده آمریکا و متحدانش ایران را به تلاش مخفیانه برای تولید سلاح اتمی متهم می کند. ایران این اتهام را رد می کند.
روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه گزارش داد رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا درباره سیاست غیرمؤثر کاخ سفید در قبال برنامه هسته ای تهران، به این نهاد هشدار داده است.

به گزارش نیویورک تایمز آقای گیتس در ماه ژانویه با ارسال نامه ای محرمانه به ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی، کوتاهی های سیاست های آمریکا در قبال ایران مسلح به سلاح اتمی را به جزئیات برشمرده است.

به گفته این روزنامه آمریکایی بسیاری از تحلیلگران این احتمال را در نظر می گیرند که جمهوری اسلامی ایران می تواند بدون آن که الزاما یک سلاح اتمی کامل بسازد، تمامی بخش های عمده آن را جداگانه تولید کند.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات مسئول بدون ذکر نامشان می نویسد نامه محرمانه آقای گیتس همچنین به امکان دسترسی گروه های تروریستی که گفته می شود تحت حمایت ایران هستند، به سلاح یا سوخت اتمی نیز پرداخته است.

سناتور جمهوری خواهد جان مک کین، در واکنش به این مسئله گفته است برای دانستن فقدان «یک استراتژی مؤثر در قبال برنامه اتمی تهران» به نامه محرمانه پنتاگون نیازی نداشت.

سناتور مک کین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس در روز یکشنبه خواستار تحریم های «جدی و با معنی» علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

XS
SM
MD
LG