لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

سفر احمدی نژاد به لبنان، قدرت نمایی ایران در صحنه جهانی


پوسترهایی با تصاویر مقامات جمهوری اسلامی که پیشاپیش سفر احمدی نژاد بر ساختمانی در یک حومه جنوبی بیروت آویخته شده است
پوسترهایی با تصاویر مقامات جمهوری اسلامی که پیشاپیش سفر احمدی نژاد بر ساختمانی در یک حومه جنوبی بیروت آویخته شده است

محمود احمدی نژاد با دیدار از لبنان تنها در فاصله کوتاهی از خاک اسرائیل قرار می گیرد. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۱ مهر برای دیداری دو روزه از لبنان، وارد بیروت پایتخت این کشور می شود.

او که به دعوت میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان به این کشور سفر می کند از جمله قرار است با مقامات رسمی دیگری چون سعد حریری، نخست وزیر و نبیه بری، رئیس پارلمان ملاقات کند. اما ملاقات او با حسن نصرالله رهبر حزب الله، بیشتر مورد توجه ناظران، تحلیلگران و چهره های سیاسی است.

آقای احمدی نژاد که در رأس یک هیأت وارد لبنان می شود در راهپیمایی که حزب الله لبنان در بیروت ترتیب خواهد داد شرکت می کند و همچنین قرار است روز پنجشنبه همراه با شماری از اعضای حزب الله از مناطقی در جنوب لبنان در مرز اسرائیل که در جریان جنگ میان اسرائیل و حزب الله در سال ۲۰۰۶ ویران و بعد با کمک مالی جمهوری اسلامی بازسازی شد، بازدید کند. احمدی نژاد قرار است در پارکی که به هزینه جمهوری اسلامی ایران در شهر «مارون الرأس» در جنوب لبنان و در کنار مرز اسرائیل ساخته شده حاضر شود و بنا به برخی گزارش ها، در اقدامی نمادین، به سوی اسرائیل سنگ پرتاب کند.

سفر احمدی نژاد به لبنان نگرانی واشنگتن را برانگیخته است. واشنگتن سعی دارد همراه با متحدان غربی اش تهران را بر سر برنامه جنجالی اتمی اش منزوی کند و می گوید حمایت تهران از حزب الله تهدیدی علیه ثبات لبنان است.

سفارت آمریکا در لبنان روز دوشنبه ۱۹ مهر در بیانیه ای خطاب به شهروندان آمریکایی ساکن لبنان هشدارهای امنیتی داد و از شهروندانش خواست که طی اقامت دو روزه محمود احمدی نژاد در لبنان، به این کشور سفر نکنند.

آمریکا به سیاستمداران غربگرای لبنان در دولت شکننده ائتلافی این کشور که از جمله نمایندگانی از حزب الله نیز دارد، درباره تاثیر سفر احمدی نژاد هشدار داده است. چهره های سیاسی غربگرای لبنان در اعتراض به سفر رئیس جمهوری اسلامی به کشورشان گفتند از این که احمدی نژاد با لبنان به مثابه «پایگاه ایران در حوزه مدیترانه» رفتار کند، ناراحت هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک شهروند لبنانی دیگر گفت این سفر بیش از آن که تاثیر مثبت داشته باشد، جنبه منفی دارد: «زیرا کسانی هستند که از این سفر بسیار ناخرسند هستند. اما متحدان او حتما منافعی دارند».

این در حالی است که استقبال گرم و پرشور از احمدی نژاد از سوی دو حزب شیعه لبنان یعنی حزب الله و امل تضمین شده است و به دستور این دو گروه جاده ای که فرودگاه بیروت را به مرکز این شهر متصل می کند، با پرچم های ایران و پوسترهای خوش آمدگویی به احمدی نژاد تزئین شده است. حزب الله و امل از مردم دعوت کرده اند که با پوستر و پرچم برای استقبال از رئیس جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه بیروت حاضر شوند.

حزب الله یک جنبش سیاسی- اجتماعی شیعه و قدرتمندترین گروه نظامی در لبنان و دشمن بلامنازع اسرائیل است.

گفته می شود تهران برای بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ در جنوب لبنان، حدود یک میلیارد دلار هزینه کرده است و حمایت گروه های شیعه مخالف اسرائیل و دولت غربگرای لبنان از او بی دلیل نیست و احمدی نژاد کسی است که سخنان نفرت بارش درباره اسرائیل شهرتی جهانی دارد.

رویترز به نقل از یک شهروند لبنانی می گوید: « مادامی که ایران علیه اسرائیل به اعراب کمک کند، قدم رئیس جمهورش در میان برادران و دوستانش در لبنان مبارک است. ما از هر کسی که در مخالفت با اسرائیل به اعراب یاری برساند، استقبال می کنیم و من به او خوش آمد می گویم».

تهران در تلاش برای تشدید نفوذ خود در لبنان، پیشنهاد کرده است که در تامین شبکه های برق رسانی، پروژه های آب و بخش تامین انرژی و تسلیحاتی به این کشور یاری برساند.

پیش بینی می شود که محمود احمدی نژاد در این سفر قرارداد وامی به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار در زمینه تامین انرژی برای لبنان را امضا کند. لبنان امیدوار است که سال آینده مجوز اکتشاف گاز را در ساحل دریای مدیترانه کسب کند.

به دنبال درگیری مرزی میان لبنان و اسرائیل در تابستان گذشته که موجب شد آمریکا سرمایه تسلیحاتی شبه نظامیان لبنان را مسدود کند، ایران در ماه اوت پیشنهاد کمک تسلیحاتی از ارتش این کشور را مطرح کرد.

اما دیپلمات ها می گویند هرگونه اسلحه ای که از ایران وارد لبنان شود، تحریم های سازمان ملل متحد علیه تهران را نقض می کند.

خبر سفر محمود احمدی نژاد به لبنان، از چند روز پیش موجی از واکنش ها را در صحنه سیاسی لبنان سبب شده بود. ائتلاف ملی گرایان لبنان به ریاست سعد حریری نخست وزیر، با صدور بیانیه ای درباره این سفر ابراز «نگرانی عمیق» کرده بود.

روزنامه حاآرتص چاپ اسرائیل می نویسد ایران حمایت مالی و تسلیحاتی گسترده ای از جنبش شیعه حزب الله در لبنان می کند و این گروه، عمده ترین اپوزیسیون شبه نظامی علیه دولت تحت حمایت غرب لبنان و در رأس آن سعد حریری است که پدرش رفیق حریری، نخست وزیر سابق این کشور در سال ۲۰۰۵ ترور شد.

گروهی که خود را «گردان عبدالله عظام» معرفی کرده است در بیانیه ای گفت: «اگر احمدی نژاد قدم بر خاک لبنان بگذارد، این کشور یکسره خواهد لرزید». این بیانیه در ادامه گفت: «ما نخواهیم گذاشت که چنین شود».

خبرگزاری رویترز به نقل از «هلال خشن»، استاد دانشگاه آمریکایی بیروت می نویسد: «احمدی نژاد برای دلایل ایرانی خود به لبنان می آید. او می خواهد به جهان نشان دهد که ایران قدرتی منطقه ای است و در مقابله با اسرائیل قرار دارد.

بازدید او از بنت جبیل در جنوب لبنان - که حزب الله آن جا را پایتخت آزادی می خواند- برایش اهمیت بسیار زیادی دارد.

اول این که می خواهد تسلط ایران را به ایرانی ها نشان دهد و می خواهد نشان دهد که بازیکنی عمده در عرصه جهانی است که باید با آن با احترام و تفاهم رفتار شود و باید به جای مقابله و مخالفت با این کشور رابطه ایجاد کرد».

XS
SM
MD
LG