لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۵

احمدی نژاد در گفتگو با اردوغان بر گسترش تجارت نفت بين دوکشور تأکيد داشت


احمدی نژاد در گفتگو با اردوغان بر گسترش تجارت نفت بين دوکشور تأکيد داشت
احمدی نژاد در گفتگو با اردوغان بر گسترش تجارت نفت بين دوکشور تأکيد داشت

روز پنجشنبه در تهران، رجب طیب اوردغان، نخست وزیر ترکیه، با محمود احمدی نژاد، ريیس جمهوری اسلامی ایران، دیدار کرد. روابط تجاری ایران و ترکیه، برنامه اتمی جمهوری اسلامی و بحران سوریه از جمله مسائل مورد گفتگو میان دو مقام بود.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، بر گفتگوهای اوردغان و احمدی نژاد در خصوص گسترش روابط اقتصادی تهران و آنکارا تاکید کرده است.

با توجه به افزایش تحریم های بین المللی علیه تهران، نقش ترکیه در مبادلات تجاری با ایران افزایش یافته است. در این راستا روز پنجشنبه محمود احمدی نژاد بر گسترش تجارت نفت و انرژی دو کشور تاکید کرد. مقام های آنکارا نیز از افزایش تسهیلات و کاهش مالیات مبادلات تجاری میان دو کشور خبر داده اند.

برنامه اتمی ایران نیز از دیگر موضوعات گفتگوهای نخست وزیر ترکیه با مقام های ایران بوده است.

اوردغان پیش از سفر به ایران در کنفرانس امنیت هسته ای در کره جنوبی شرکت کرد. نخست وزیر ترکیه در حاشیه این نشست با باراک اوباما، ريیس جمهوری آمریکا، دیدار داشت. دو مقام در خصوص برنامه اتمی ایران گفتگو کردند.

سفیر ترکیه در ایران به خبرگزاری ایرنا گفته است رجب طیب اوردغان ممکن است تجارب خود را از دیدارش با اوباما در اختیار مقام های ایرانی قرار دهد. اوردغان تاکید کرده آماده است به عنوان میانجی در خصوص بحران اتمی ایران عمل کند.

سفر نخست وزیر ترکیه به ایران روز جمعه پایان خواهد یافت.

اوردغان در شرایطی ایران را ترک می کند که خود را برای میزبانی نشست موسوم به «دوستان مردم سوریه» آماده می کند. در این نشست که روز یکشنبه برگزار خواهد شد بحران سوریه، افزایش فشارها علیه بشار اسد و حمایت از اپوزیسیون سوریه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG