لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۸

استقبال از احمدی نژاد در قاهره


سفر محمود احمدی نژاد به مصر ـ که نخستین سفر یک رییس جمهوری ایران به آن کشور از زمان انقلاب ۵۷ تاکنون است ـ واکنش های متفاوتی را برانگیخته است.

دیدار احمدی نژاد از مصر به قصد آب کردن یخ روابط ایران و مصر انجام شده، اما اختلاف های عمیق اعتقادی و ژئوپولیتیک میان دو کشور را نیز نمایان کرده است.

محمد مرسی، رییس جمهوری مصر، در فرودگاه قاهره به محمود احمدی نژاد خوشامد گفت و بر گونه های او بوسه زد. وی با فرش قرمز و احترام نظامی از رییس جمهوری ایران استقبال کرد.

اما این استقبال گرم، نه پایدار بود و نه گسترده. طی دیدار آقای احمدی نژاد با شیخ احمد الطیب، رییسِ سنی مذهبِ دانشگاه معتبر الازهر مصر، آقای الطیب خواستار پایان آنچه شد که مداخله ایران در امور کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواند. وی همچنین از ایران دعوت کرد تا بحرین را به عنوان یک کشور عرب، «خواهرانه» به رسمیت بشناسد. رییس دانشگاه و مسجد تاریخی هزار ساله الازهر مصر، در ادامه، خواهان پایان تلاش شیعیان برای اعمال نفوذ در کشورهای سنی مذهب شد.

رییس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در یک نشست اسلامی که فردا چهارشنبه آغاز می شود، به مصر سفر کرده است و سفر خود به آن کشور را طی سخنان امروزش در یک نشست خبری، توأم با امید برای آغاز روابط میان ایران و مصر عنوان کرده است.

یک روحانی شاخص حوزه های علمیه مصر که در کنار آقای احمدی نژاد بود اما، ملاقات احمدی نژاد را با رییس سنیِ دانشگاه الازهر را مملو از اختلافات اعتقادی و سوء تفاهم توصیف کرد، و گفت که این گفت و گو، اثر مثبتی بر روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران و مصر نخواهد گذارد.

رییس جمهوری ایران پیشاپیش سفر به قاهره، در گفت و گویی با شبکه تلویزیونی المیادینِ بیروت، گفت:«اگر ایران و مصر موضعی یکپارچه در برابر مسئله فلسطین بگیرند، جغرافیای سیاسی منطقه تغییر خواهد کرد.» وی در ادامه گفت که قصد دارد به نوار غزه سفر کند و افزود:«اگر اجازه بدهند، برای دیدار مردم غزه به آنجا خواهم رفت.»

تحلیلگران سیاسی احتمال از سرگرفته شدن روابط دیپلماتیک میان ایران و مصر را در شرایط کنونی، اندک می بینند.

مصر نگران حمایت ایران از بشار اسد رییس جمهوری سوریه است، به ویژه از آن روی که جمعیتِ عمدتاً سنی مصر، هوادار قیام علیه اسد است.

محمد کامل عمرو، وزیر امور خارجه مصر، طی بیانات تازه خود، به نگرانی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از گسترش مناسبات میان ایران و مصر پاسخ داد و به آنها اطمینان خاطر بخشید که مصر همراه و حامی شان خواهد بود و افزود:«امنیت کشورهای خلیج امنیت مصر است.»

در این حال، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که نسبت به روشن تر شدن روابط بازرگانی و اقتصادی میان کشورش و مصر خوش بین است، و این امر، شکیبایی می طلبد، اما محقق خواهد شد.

اما بسیاری از تحلیلگران سیاسی و ناظران تحولات مصر برآنند که احیای روابط ایران و مصر با توجه به کوشش محمد مرسی برای برقراری مناسبات مثبت با ایالات متحده، به نظر دور از ذهن می رسد.
XS
SM
MD
LG