لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

پاسخ احمدی نژاد به اظهارات کلینتون درباره نظامی گری در ایران


محمود احمدى نژاد روز يكشنبه در واکنش به اظهارات هيلارى كلينتون، وزير خارجه آمريكا مبنی بر افزايش قدرت نظاميان در ايران گفت: «به اين خانم توصيه مى‌ كنيم قبل از صحبت در باره هر موضوعى ابتدا مطالعه كند».

آقای احمدی نژاد که براى شركت در نشست مجمع عمومى سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است در گفت و گو با تلویزیون ای بی سی آمریکا بودجه نظامی آمریکا را برابر با بودجه نظامی جهان دانست و گفت: «ادعاى آمريكايى ‌ها از نظامى بودن ايران درست نيست».

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا شبکه تلویزیونی ای بی سی از افزايش قدرت نظاميان در ايران ابراز نگرانى كرده بود. خانم کلینتون همچنین ابراز امیدواری کرد که تلاش ها در داخل ایران تحت مسئولیت رهبران مذهبی و مدنی برای کنترل آنچه که «دستگاه حکومتی» خواند، صورت گیرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت واشنگتن خواستار بازگشت تهران به مذاکرات بین المللی درباره برنامه اتمی ایران و اجازه بازرسی کامل تاسیسات اتمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

محمود احمدی نژاد در واکنش به اظهارات خانم کلینتون در گفت و گو با همان شبکه تلویزیونی گفت ایران تنها تحت شرایط «عادلانه» و «صلح آمیز» درباره برنامه اتمی اش مذاکره می کند. او تحریم های بین المللی اعمال شده بر ایران را «غیرقانونی» و «توهین آمیز» توصیف کرد.

آقای احمدی نژاد همچنین واشنگتن را به پاسخ به آزادی سارا شورد، کوهنورد آمریکایی که در ایران زندانی بود دعوت کرد و خواستار آزادی هشت ایرانی شد که به گفته او در آمریکا به شکل غیرقانونی در بازداشت هستند.

سارا شورد یکی از سه کوهنورد آمریکایی است که بیش از یک سال پیش در کردستان در مرز ایران و عراق به اتهام ورود غیرقانونی به ایران و جاسوسی، بازداشت و زندانی شدند.

محمود احمدی نژاد گفته است سرنوشت دو کوهنوردی که هنوز در ایران در بازداشت هستند در دست قوه قضائیه است.

او همچنین ادعا کرد که سکینه محمدی آشتیانی «به هیچ وجه به سنگسار محکوم نشده‌ و خبری که در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده کاملاً جعلی است و این تاثیر همان چیزی است که متاسفانه دولتمردان آمریکایی به دنبال خبر منفی و غیرواقعی از ایران هستند».

سکینه محمدی آشتیانی ۴۳ ساله و مادر دو فرزند در مه ۲۰۰۶ به داشتن رابطه نامشروع با دو مرد به دنبال مرگ شوهرش متهم شد. او سپس به اتهام زنا به سنگسار و قتل به قصاص محکوم شد. صدور حکم سنگسار برای سکینه محمدی آشتیانی موجب بروز اعتراضی جهانی شد.

رييس جمهور ايران در بخش ديگرى از سخنان خود در گفت و گو با اى بى سى گفت: «ايران جامعه‌اى آزاد است و هر كس حق اظهارنظر دارد. جامعه‌اى چند صدايى است. برخلاف جامعه آمريكا كه به تك صدايى عادت كرده است».

محمود احمدی نژاد در آستانه شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالى این سخنان را مطرح مى کند که مدافعان حقوق بشر و منتقدان حکومت جمهوری اسلامی در داخل و خارج از ایران، از افزایش موج سركوب فعالان سياسى و مدنى در يكسال گذشته خبر می دهند و بسیاری از معترضان به حکومت از جمله چهره های سیاسی، روزنامه نگاران و شرکت کنندگان در اعتراض های پس از انتخابات بازداشت و به حبس های درازمدت محكوم شده اند.

XS
SM
MD
LG