لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۵

گزارش ها: جمهوری اسلامی طرح غنی سازی سازمان ملل را رد کرده است


گزارش ها: جمهوری اسلامی طرح غنی سازی سازمان ملل را رد کرده است
گزارش ها: جمهوری اسلامی طرح غنی سازی سازمان ملل را رد کرده است

يک مقام غربی نزديک به مذاکرات گفت جمهوری اسلامی ايران به آژانس بين المللی انرژی اتمی گفته است طرحی که از تهران می خواهد اورانیوم را برای غنی سازی در سطحی پایین به خارج بفرستد، قبول نميکند

گزارش های خبری حاکی است جمهوری اسلامی ايران طرح غنی سازی اورانيوم را که با ميانجيگری سازمان ملل حاصل شده بود، رد کرده است، گرچه همزمان محمود احمدی نژاد می گويد که وی آماده همکاری با غرب است.

يک مقام غربی نزديک به مذاکرات گفت جمهوری اسلامی ايران به آژانس بين المللی انرژی اتمی گفته است طرحی که از تهران می خواهد اورانیوم را برای غنی سازی در سطحی پایین به خارج بفرستد، قبول نميکند.

هدف طرح آژانس این است که ایران از غنی سازی اورانیوم به نقطه ای که بتواند برای تولید تسلیحات اتمی بکار رود باز داشته شود. دیگر کشور های شرکت کننده در مذاکرات ایالات متحده فرانسه و روسیه طرح را تأیید کرده اند.

آژانس اتمی سازمان ملل روز پنچشنبه اعلام کرد «پاسخ مقدماتی» ايران را دريافت کرده است اما جزییات بیشتری در باره پاسخ ایران ارايه نداده بود.

پیشتر در روز پنجشنبه، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی گفته بود ایران آماده است با قدرت های غربی همکاری کند، امّا تأکيد کرده بود که ايران برنامه اتمی خود را متوقف نخواهد کرد.

محمد البرادعی رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی گفته بود که با طرف های درگیر در مذاکرات گفت و گو می کند و امیدوار است هرچه زود تر با طرح توافق شود.

در این میان، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت ایالات متحده هنوز منتظر است « پاسخ رسمی» از ایران دریافت کند.

ایان کلی گفت آمریکا جزییاتی از پاسخ ایران دریافت کرده است. با این حال یاد آور شد که آمریکا به توضیحات بیشتری در باره تغییرات پیشنهادی ایران نیاز دارد.

احمدی نژاد در سخنانی در شهر مشهد، که از تلویزیون پخش می شد روز پنجشنبه گفت کشورهای غربی مسیر خود را از « مقابله به همکاری» تغییر داده اند، با این حال اضافه کرد که ایران برنامه اتمی خود را رها نخواهد کرد.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، که به گزارش رسانه های ایران پاسخ تهران را به آژانس تسلیم کرد، می گوید ایران مذاکرات در وین را با «دیدی مثبت» دنبال کرده است. علی اصغر سلطانیه در اظهاراتی که خبرگزاری های ایران نقل کرده اند گفت «نظریات اقتصادی و تکنیکی» کشور او در مورد فراهم آورد سوخت برای «رآکتور پژوهشی» باید به حساب آورده شود. اشاره سلطانیه به مسائل اقتصادی و تکنیکی ظاهراً تقویت این گزارش ها ست که ایران شرایطی برای طرح اصلی قائل خواهد شد.

تیمی از بازرسان اتمی سازمان ملل متحد بامداد پنجشنبه از دیداری از یک مرکز غنی سازی ایران در نزدیکی قم، که قبلاً مخفی بود، بازگشت. سرپرست هیأت در وین گفت تیم سفر«خوبی» داشت، و اینک اطلاعاتی را که جمع کرده است تجزیه و تحلیل خواهد کرد. او توضیحی نداد، اما انتظار می رفت هیأت از خاک مرکز نمونه برداری کند تا ببیند آیا ایران مواد رادیو آکتیو از آنجا بیرون برده است یا نه.

XS
SM
MD
LG