لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

احمدی نژاد: توليد اورانيوم بيست درصدی از جهت اقتصادی به نفع ايران نيست


احمدی نژاد: توليد اورانيوم بيست درصدی از جهت اقتصادی به نفع ايران نيست
احمدی نژاد: توليد اورانيوم بيست درصدی از جهت اقتصادی به نفع ايران نيست

محمود احمدی نژاد گفت اگر قدرت های جهانی سوخت لازم راکتور تحقيقاتی تهران را فراهم کنند، ايران از توليد اورانيوم با غنای بيست درصد دست برخواهد داشت.

اکنون ماه هاست که توقف غنی سازی اورانيوم در داخل خاک ايران، موضوع اصلی مذاکرات قدرت های جهانی با مقام های تهران است.

تاکنون ايران با توقف توليد اورانيوم با غنای بيست درصد موافقت نکرده اما محمود احمدی نژاد روز سه شنبه گفت تهران آماده است غنی سازی بيست درصدی را متوقف کند به شرط آنکه قدرت های جهانی سوخت لازم برای راکتور تحقيقاتی تهران را فراهم کنند.

ايران در ماه فوريه سال ٢٠١٠ غنی سازی بيست درصدی اورانيوم را آغاز کرد. اين اقدام پس از آن انجام شد که مذاکرات برای انتقال اورانيوم سه و نيم درصدی ايران به روسيه و فرانسه و دريافت سوخت بيست درصدی از آن کشورها بی نتيجه ماند.

پل برنن، کارشناس خلع سلاح اتمی، می گويد: هرچند سخنان احمدی نژاد چندان روشن نيست ولی غرب بايد پيشنهادهای مربوط به توقف غنی سازی بيست درصدی اورانيوم را جدی بگيرد.

آقای برنن می گويد: معلوم نيست که دقيقا منظور احمدی نژاد چيست. در ضمن ميان اين سخنان احمدی نژاد و سخنان آقای عباسی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، اختلافی وجود دارد. اما به هرحال بايد اين سخنان را جدی گرفت. توليد بيست درصدی اورانيوم بحران هسته ای ايران را پيچيده تر و دستيابی ايران به سلاح اتمی را آسان تر می کند.

بر اساس گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی، ايران تاکنون ۷٠ کيلوگرم اورانيوم بيست درصدی توليد کرده است. اما رييس جمهوری اسلامی ايران می گويد با وجود راه اندازی کارخانه توليد اورانيوم با غنای بيست درصد، توليد اين سوخت از جهت اقتصادی به نفع ايران نيست.

مسايل اقتصادی مربوط به غنی سازی اورانيوم برای ايران همواره مطرح بوده، اما پل برنن معتقد است طرح اين موضوع در اين زمان برای پاسخ دادن به منتقدان داخلی احمدی نژاد است.

آقای برنن می افزايد: به نظر می رسد احمدی نژاد تاثير منفی اقتصادی توليد اورانيوم بيست درصدی را در عکس العمل به درگيری های سياسی داخل ايران طرح می کند. فکر می کنم احمدی نژاد از مسایل اقتصادی برای توجيه پيشنهادش استفاده می کند تا انتقادهايی که از سوی جناح های محافظه کارتر طرح می شود را خنثی کند.

قدرت های جهانی نسبت به صلح آميز بودن برنامه اتمی ايران ترديد دارند و به اين دليل با غنی سازی اورانيوم در داخل خاک ايران مخالف هستند. در اين راستا شورای امنيت چهار قطعنامه تحريمی عليه برنامه اتمی ايران به تصويب رسانده است.

XS
SM
MD
LG