لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

حمله لفظی شدید محمود احمدی نژاد به رهبران آمریکا


محمود احمدى نژاد، ریيس جمهوری اسلامى ايران می گوید رهبران آمریکا «دنیا را به لجن کشیده اند.» او روز یکشنبه در مراسم افتتاح واحدهای مسکونی مهر در شهر جدید هشتگرد در سخنانی جنجالى ضمن حمله به آمریکا گفت: «رهبران آمریکا آن قدر پر رو هستند كه ما را تهديد مى كنند. مرده شور خودتان، ميزتان و قيافه تان را ببرد كه همه دنيا را به لجن كشيديد.»

محمود احمدى نژاد با زیر سوال بردن مسئولان حادثه تروريستى ۱۱ سپتامبر و یاد کردن از آن به عنوان يک «ماجرا»، گفت جهان آنچه که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا یا سلف او جرج بوش می گوید را نمی پذیرد.

آقای احمدی نژاد گفت حقيقت موضوع ۱۱ سپتامبر بايد روشن شود. سخنان اخیر محمود احمدی نژاد شبیه به سخنان هفته گذشته او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است. او در سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی گفته بود «بیشتر مردم جهان» می گویند که دولت آمریکا حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را طراحی کرده است. به دنبال این سخنان بود که هیات آمریکایی حاضر در جلسه و دیپلمات های کشورهای دیگر سالن را ترک کردند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، اظهارات آقای احمدی نژاد در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد را «نفرت بار» و «توهین آمیز» خواند و در گفت و گو با شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی گفت این سخنان آن هم در نیویورک و در جایی نزدیک به محل حادثه، آن ها را توهین آمیز تر می سازد.

آقای اوباما همچنین گفت پیروان تمامی ادیان و قومیت ها این حملات را «تراژدی نسل حاضر» می دانند و اظهارات رییس جمهوری اسلامی ایران را با ابراز احساسات مردم ایران در زمان وقوع حادثه، در تناقض خواند.

یک مقام بلند پایه دولتی آمریکا اظهارات آقای احمدی نژاد در مجمع عمومی را بخشی از یک الگوی مشابه با انکار هالوکاست دسته بندی کرد که انعکاس دهنده مردم ایران نیست.

او همچنین گفت ایران باید برای حل مسئله هسته ای خود با جامعه بین الملل به یک راه حل دیپلماتیک دست یابد. او گفت ایران باید بر سر میز مذاکره، اقداماتی ملموس مبنی بر عمل به وظائف بین المللی اش نشان دهد.

حملات تروریستی القاعده در ۱۱ سپتامبر و برخورد هواپیما به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی، ۳۰۰۰ کشته برجای گذاشت.

محمود احمدی نژاد در سخنان جنجالی روز یکشنبه خود، رهبران آمريكا را متهم كرد كه «به اين بهانه به خاورميانه ريخته اند و ريختن خون مردم را حلال كرده اند و هر كارى كه مى خواهند مى كنند.»

او بار دیگر خواستار خروج نیروهای آمریکایی از منطقه شد و گفت: «اگر با پاى خود منطقه را ترک نكنيد به لطف خدا به زودى ملت هاى منطقه شما را با اردنگى از منطقه بيرون خواهند انداخت.»

روابط دیپلماتیک ايران و آمريكا از سه دهه پيش تاکنون متوقف شده و به ویژه در چند سال گذشته به دلیل برنامه اتمی تهران، این روابط بیشتر دچار تنش شده است.

کشورهای غربى ايران را به تلاش مخفیانه برای ساخت بمب اتمى متهم می کنند ولى تهران اين اتهام را رد می کند.

XS
SM
MD
LG