لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

احمدی نژاد: حاضریم با اوباما رو در رو گفت و گو کنیم


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، برای مذاکره مستقیم با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، ابراز آمادگی کرد.

آقای احمدی نژاد در این سخنان در جمع ایرانیان خارج از کشور گفت: «ما قرار است آخر شهریور برای نشست مجمع عمومی به نیویورک بیاییم. آماده هستیم بنشینیم با آقای اوباما رو در رو، و مرد و مردانه البته آزاد و در برابر رسانه ها مسایل جهان را روی میز بگذاریم و ببینیم راه حل چه کسی بهتر است.»

آقای احمدی نژاد ضمن اشاره به جلسه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است سپتامبر پیش رو در مقر این سازمان برگزار شود گفت: «طی چند سال گذشته، هر سال اعلام می کردیم حاضریم هنگامی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک می آییم، با جورج بوش در برابر رسانه ها گفت و گو کنیم. بعد گفتند که آقای بوش از گفت و گو واهمه دارد، ما هم گفتیم اشکال ندارد برای گفت و گو مشاورانش را هم بیاورد.»

مقامات آمریکایی واکنشی به اظهارات جدید آقای احمدی نزاد نشان نداده اند ولی درخواست های مشابه و پیشین رییس جمهوری اسلامی در سال های گذشته پاسخ مثبت نگرفته است.

آمریکا، دولت تهران را به تلاش برای تولید سلاح اتمی متهم می کند، ادعایی که ایران را رد می کند. واشنگتن خواستار دیپلماسی رسمی با محوریت برنامه مناقشه برانگیز اتمی تهران است.

پیشنهاد محمود احمدی نژاد همزمان با افزایش فشارهای بین المللی بر جمهوری اسلامی و اعمال تحریم های شدید بر ایران، ارایه می شود.

دریاسالار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز یکشنبه از وجود طرح حمله نظامی به ایران در صورت لزوم خبر داد.

محمود احمدی نژاد همچنین درباره قطعنامه های تحریمی شورای امنیت علیه ایران گفت: «تاکنون چند قطعنامه داده اید؟ چهار تا. این قدر قطعنامه بدهید تا چهارهزار تا شود.»

شورای امنیت قطعنامه چهارم تحریمی علیه تهران را در ماه ژوئن صادر کرد.

پس از آن اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا نیز تحریم های یک جانبه ای را علیه برخی اشخاص و نهادهای ایرانی تصویب کردند.

XS
SM
MD
LG