لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

یک مقام روسیه می گوید هر تحریمی در آینده باید «ان پی تی» را تقویت کند


معاون وزارت امور خارجه روسیه می گوید او به روند حرکت مذاکرات مربوط به وضع دور چهارم تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران، «نسبتا خوشبین» است.

سرگئی ریابکف، که روز سه شنبه در حاشیه کنفرانس بررسی پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی در سازمان ملل متحد سخن می گفت، اظهار داشت هر تحریمی که ممکن است در آینده با آن موافقت شود، باید در تقویت ان پی تی نقش داشته باشد.

ریابکف در سخنان خود در کنفرانس مشخصا از ایران نام نبرد، اما گفت اعتقاد قاطع روسیه این است که اجرای مداوم پیمان به سود کشورهای درگیر در آن است.

قدرت های اتمی، روسیه و چین، در کوشش هایی که به سرپرستی آمریکا برای امکان وضع تحریم های اضافی بر ایران جریان دارد درگیر بوده اند.

قرار است یک نماینده چین نیز در کنفرانس در روز سه شنبه سخن بگوید.

دراین میان، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، کنفرانس خبری را که می خواست در محل سازمان ملل متحد ترتیب دهد لغو کرده است. درعوض او قصد دارد دیداری اختصاصی با نمایندگان رسانه های انتخابی، در هتل محل اقامت خود در نیویورک تشکیل دهد.

او روز دوشنبه در کنفرانس ان پی تی گفت تسلیحات اتمی آمریکا کشورهای دیگر را به تولید چنین تسلیحاتی تشویق کرده است.

پیشتر در روز سه شنبه، جمهوری اسلامی خواهان تحقیقات مستقلی درباره افشاگری آمریکا در مورد موجودی زرادخانه اتمی اش شد. رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه،همچنین این موضوع را که آیا مسلح بودن آمریکا به بیش از ۵ هزار کلاهک توجیه پذیر است یا نه، زیر سئوال کشید.

اظهارات او پاسخی به گزارش پنتاگون در روز دوشنبه بود که آمریکا ۵۱۳۳ کلاهک دارد. این رقم یک کاهش ۸۶ درصدی را از اواخر دهه ۱۹۶۰ نشان می دهد.

روز دوشنبه هیلاری کلینتون ایران را بشدت محکوم کرد و گفت تهران برای دور کردن توجه عمومی از سابقه خود و پرهیز از پاسخگویی هر کاری را بتواند انجام خواهد داد. او گفت جاه طلبی های اتمی ایران جهان را بخطر می اندازد.

ایران پیمان ان پی تی را امضا کرده است. با این حال، آمریکا آنرا متهم می سازد که پنهانی برای تولید تسلیحات اتمی کار می کند.

XS
SM
MD
LG