لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

ستيزه جويان در پاکستان يک اقليت مذهبی را مورد حمله ای مرگبار قرار دادند


مقامات پاکستان می گويند ستيزه جويانِ مظنون به ارتباط با طالبان دو مسجد را که به يک فرقۀ کوچک مذهبی تعلق داشت در شمال شرقی پاکستان در شهر لاهور، مورد حمله قرار داده و دستِ کم ۸۰ نفر را کشتند.

پليس می گويد مردانِ مسلح به نارنجک که جليقه های انتحاری پوشيده بودند دو مسجد اصلی جامعۀ احمدی پاکستان را اندکی پس از آغاز نماز، مورد حمله قرار دادند. بيش از ۸۰ نفر نيز مجروح شدند.

پلیس و مهاجمان بسوی يکديگر در داخل مسجد به تيراندازی پرداختند. یکی از مقامات شهر لاهور گفت حمله به مسجد قری شاهو و مادل تاون بوده است. دستِ کم يک مهاجم کشته و دو مهاجم ديگر از جمله يک نوجوان، بازداشت شدند. مقامات می گويند سه مرد مسلح خود را هنگام ورود پليس به مسجد که گروگان ها در آنجا نگهداری می شدند، منفجر کردند.

فرقه احمدی تا کنون با مخالفت های خشونت آميز روبرو شده است اما هيچگاه در اين مقياس خشونت عليه آنها اعمال نشده است. پاکستان زير فشار اکثريت مسلمانان سنّی مذهب، اين فرقه را در سال ۱۹۷۰ بعنوان يک اقليت غيرمسلمان اعلام کرد و دستور داد که احمدی ها حق ندارند خود را مسلمان خطاب کنند. فرقه احمدی به عنوان یک اقلیت مسلمان در قرن نوزدهم میلادی توسط مردی که ادعای پیامبری می کرد، تأسیس شد.

پاکستان تنها کشور مسلمان است که جمعیت ۴ میلیون نفری احمدی ها را غیرمسلمان می داند.

پاکستان اغلب، صحنۀ خشونت های فرقه ای است. شبه نظامیان سنّی در این کشور مکرراً مسلمانان شیعه و مسیحیان را آماج حملات خود قرار می دهند.

XS
SM
MD
LG