لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

رفتاری قرون وسطایی در عصر مدرن


رفتاری قرون وسطایی در عصر مدرن
رفتاری قرون وسطایی در عصر مدرن

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می گوید از سال آینده کمیته صیانت از حقوق شهروندی در بازداشتگاههای ایران تشکیل خواهد داد زیرا مجرمان هم شهروند هستند و باید از حقوق شان صیانت شود. وی در عین حال از والدین خواسته است تا در چهارشنبه سوری مراقب فرزندان خود باشند. احمدی مقدم چهارشنبه سوری را یک رفتار قرون وسطایی در عصر مدرن خوانده است.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی یک نهاد نظامی است که پس از پایان جنگ و ادغام شهربانی، ژاندارمری و کمیته های انقلاب تشکیل شد. این نهاد نظامی برخلاف سایر بخش های نیروهای مسلح، زیر مجموعه ای از وزارت کشور محسوب می شود که فرماندهش را رهبر جمهوری اسلامی منصوب می کند.

نیروی انتظامی علاوه بر مسئولیت های امنیتی، ضابط دادگستری هم هست. بخشی از این مسئولیت حفاظت از زندانهاست. در حالی که سازمان زندانها نهادی است زیر نظر قوه قضاییه، اما ناگزیر است برای حفاظت از زندانها و برقراری امنیت از نیروی انتظامی استفاده کند. شاید همین مدیریت موازی است که تعیین مسئولیت بخشی از حوادث پس از انتخابات ایران را دشوار می کند. در حادثه ای نظیر کهریزک چند تن از بازداشت شدگان بر اثر شکنجه کشته شده اند وهنوز جز سعید مرتضوی دادستان سابق تهران هویت سایر متهمان اعلام نشده است.

هفته گذشته بود که سردار رجب زاده فرمانده پلیس تهران در هنگام خداحافظی تاکید کرد که نیروهای تحت امرش کسی را نکشته اند. در حالی که تنها در حادثه عاشورا می توان خشونت پلیس را کاملا دید. اما در چنین شرایطی است که اسماعیل احمدی مقدم به خبرگزاری ایلنا گفته است که از سال آینده کمیته صیانت از حقوق شهروندی در بازداشتگاهها تشکیل خواهد شد. این که چنین کمیته ای چه مسئولیتی خواهد داشت در این گفتگو مورد اشاره قرار نگرفته است. اما این مقام امنیتی تاکید کرده هدف از تشکیل این کمیته پیشگیری از تکرار حوادثی نظیر کهریزک و مواردی از این دست است.

احمدی مقدم اما به فرارسیدن نوروز و مراسم چهارشنبه سوری اشاره کرده و گفته است که فتنه گران زندگی مردم را در ماههای گذشته به هم ریختند که انشاالله آب و هوای کشور در نوروز تغییر می کند و مردم زندگی عادی خود را از سر می گیرند. وی چهارشنبه سوری را هم رفتاری قرون وسطایی در عصر مدرن خوانده و اضافه کرده ما موافق نیستیم اما اگر درحد آتش زدن فشفشه برگزار شود، مخالفتی نداریم هرچند نه فلسفه ای دارد و نه خاصیتی. البته « ننه و بابا ها» هم باید حضور داشته باشند و فرزندان خود را کنترل کنند.

شاید این پرسش در ذهن مخاطبان این گفتگو مطرح شود که فرمانده نیروی انتظامی که به مسئولیت نیروهای تحت امرش در حوادثی نظیر کهریزک اعتراف کرده چرا هنوز این سمت حساس را حفظ کرده و چرا هنوز هیچ متهمی به مردم معرفی نشده است؟

XS
SM
MD
LG