لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۸

احمد خاتمی: جاده جهنم را برای جوانان صاف نکنیدعضو مجلس خبرگان رهبری ایران گفت: «در متن یک جنگ بزرگ و همه جانبه و شبیخون فرهنگی در عرصه‌های مختلف قرار داریم که باید برای مقابله با آن وارد صحنه شویم و به فکر جامعه پاک باشیم.»

به نوشته خبرگزاری نیمه رسمی فارس، احمد خاتمی در مراسمی مذهبی در غرب تهران، بدون اشاره به نام حسن روحانی، سخنان او را مورد نقد قرار داد و گفت: «می‌گویند بگذارید مردم به حال خودشان باشند و به زور به بهشت نبرید، چشم امر به معروف و نهی از منکر را تعطیل می‌کنیم و به آقای دزد و دختر و پسر بدحجاب می‌گوییم بچه خوبی باش. آیا این دغدغه اجرای دین را داشتن است؟»

اشاره او به سخنان شنبه گذشته حسن روحانی بود که طی آن خواستار کمتر شدن دخالت در زندگی شهروندان شده و گفته بود: «اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنیم، ولو به خاطر دلسوزی؛ بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد. همه باید کاری کنیم که آرامش در جامعه حاکم باشد.»

احمد خاتمی که امام جمعه موقت تهران است، از منتقدان صریح و تندرو باز شدن فضای اجتماعی و فرهنگی در ایران محسوب میشود. این روحانی محافظه کار دوشنبه شب به برپایی کنسرت موسیقی به مناسبت جشن بعثت پیامبر اسلام نیز انتقاد کرد و آن را موجب «قهر خدا» و «اقدامی ضد فرهنگی» دانست.

او در سخنرانی خود، شبکه های ماهواره ای را موجب افزایش بدحجابی دانست و ادامه داد: «ما نمی‌خواهیم کسی را به زور به بهشت بفرستیم ولی شما با اظهارات خود جاده جهنم را برای کسی صاف نکنید .»

سخنان رئیس جمهوری ایران طی ماههای گذشته درباره سخت گیری کمتر نسبت به شهروندان در حوزه اجتماعی و فرهنگی، با واکنش های محافظه کاران در ایران مواجه شده است. در یکی از این واکنش ها، رئیس قوه قضاییه ایران بدون ذکر نام روحانی گفت: کسانی که مسموم بودن فضاهای مجازی را قبول ندارند، معلوم است این فضا را نمی‌شناسند. این گفته، پس از سخنان حسن روحانی درباره آزاد گذاشتن جوانان در فضای مجازی و اعتماد بیشتر به جوانان بیان شد.
XS
SM
MD
LG