لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

احمد صدر حاج سید جوادی درگذشت


احمد صدر حاج سیدجوادی، یکی از برجسته ‌ترین چهره‌های نهضت آزادی و جبهه ملی ایران و اولین وزیر کشور ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷، روز یکشنبه درگذشت. او هنگام مرگ ۹۶ ساله بود و حدود یک هفته بود که در بیمارستان آبان تهران بستری شده بود.

آقای حاج سیدجوادی، که از او به عنوان سالمندترین فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی ایران یاد می شد، وزیر کشور دولت موقت مهدی بازرگان بود. او پس از چند ماه از وزارت کشور به وزارت دادگستری رفت و دومین وزیر دادگستری ایران پس از انقلاب شد. او همچنین از اعضای شورای انقلاب بود که کمی پیش از سرنگونی محمدرضا پهلوی به دستور آیت‌الله خمینی تشکیل شده بود.

قرار است که پیکر آقای سید جوادی روز دوشنبه ۱۲ فروردین از مقابل بیمارستان تشییع و به درخواست خود وی در مقبره خانوادگی در قزوین دفن شود.

احمد حاج‌سیدجوادی در سال ۱۲۹۶ شمسی در قزوین به دنیا آمد و دکترای علوم سیاسی خود را از فرانسه دریافت کرده بود.

وی که فعالیت‌های سیاسی خود را پیش از انقلاب اسلامی آغاز کرده بود، در سال ۱۳۴۰ به همراه جمعی از نیروهای ملی و مذهبی، نهضت آزادی ایران را بنیان گذاشت.

آقای حاج‌سیدجوادی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ وکالت شماری از فعالان سیاسی چون آیت‌الله علی خامنه‌ای، آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی، رییس مجلس خبرگان رهبری و علی شریعتی را بر عهده داشت.

وی که به دلیل فعالیت‌های سیاسی خود چندین بار به زندان افتاده بود، پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بارها انتقاد خود را متوجه مقام‌های جمهوری اسلامی ایران کرد.

احمد حاج سید جوادی در سال ۱۳۸۸ برنده جایزه قلم طلایی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران شد. او در مرداد ماه ۱۳۸۹ در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواستار «انحلال دادگاه‌های انقلاب، تقویت دادگستری، آزادی زندانیان سیاسی و محاکمه عاملان سرکوب مردم» در ناآرامی‌های پس از انتخابات شد.

احمد صدر حاج‌سیدجوادی، در سال ۱۳۹۰ نیز در نامه‌ای به آیت الله خامنه‌ای از او به خاطر حمایت از محمود احمدی نژاد انتقاد کرد و از او خواست که دست به اصلاحات بزند.

او بعدا در نامه دیگری خطاب به مردم ایران، به عنوان یکی از اعضای شورای انقلاب از وقایع سه دهه اخیر در ایران عذرخواهی کرد.

XS
SM
MD
LG