لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

احمدی‌نژاد: حاضرم با وجود ریسک بالا به فضا فرستاده شوم


محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور ایران، روز دوشنبه ۱۶ بهمن در مراسمی با موضوع بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی، اعلام آمادگی کرد که در چارچوب برنامه فضایی ایران به عنوان اولین فضانورد ایرانی به فضا برود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، وی در این مراسم گفت: «جوانان ما مصمم هستند ظرف چهار پنج سال آینده انسان به فضا بفرستند و مطمئنم که این اتفاق می‌افتد.»

وی افزود: «من حاضرم فدایی شوم و علیرغم ریسک بالایی که دارد حاضرم اولین آدمی باشم که می‌خواهید به فضا بفرستید.»

وی از واکنش‌های جهانی به اعلام پرتاب میمون توسط ایران به فضا انتقاد کرد و گفت: «یک روز می‌گویند ایران خطرناک است و یک روز می‌گویند ایران چیزی ندارد و اوضاعش خراب است، اخیرا هم در رابطه با پرتاب موجود زنده به فضا همان موضعی را گرفتند که در رابطه با مسئله هسته‌ای داشتند.»

رییس جمهور ایران افزود: «چون وقتی چند هزار سانتریفیوژ توسط ایران نصب شد، آنها تمام توان خود را بسیج کردند که یک دانه از آنها مستقر نشود، پس ما می‌گوییم بیایید روی همین مسئله تفاهم کنیم و شما می‌گویید ایران چیزی ندارد، پس ما هم همین را می‌گوییم پس بروید دنبال کارتان.»

سازمان فضايی ايران روز دوشنبه نهم بهمن اعلام کرد که سازمان صنايع هوافضای وزارت دفاع ايران موفق شده است ميمونی را در يک کپسول زيستی به ارتفاع بيش از ۱۲۰ کيلومتری فضا فرستاده و او را با موفقيت بازيابی کند.

با این حال برخی گزارش ها و تصاویر منتشره توسط خبرگزاری های ایران ابهاماتی درباره یکی بودن میمون به فضا فرستاده شده و میمونی که به زمین بازگشته مطرح شده است.

وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش اولیه خود گفته است که خبر پرتاب موجود زنده به فضا توسط ایران را تایید نمی کند. به گزارش سی‌ان‌ان، ویکتوریا نولند سخنگوی این وزارتخانه نیز گفت: «عکس میمون کوچک بیچاره را دیدم، اما راهی برای تایید این پرتاب نداریم».

روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز سه‌شنبه به نقل از کارشناسان فضایی اسرائیل نوشت: موشکی که ایران همراه با یک میمون به فضا فرستاده، برای کشورهای بسیاری یک توانمندی عادی و پیش‌پاافتاده است.


تأیید بعد نظامی برنامه فضایی

در همین روز احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران با اعلام اینکه «همه دانشگاه‌های ایران در مسیر مسائل فضایی حرکت می‌کنند»، وجود بعد نظامی در برنامه فضایی جمهوری اسلامی را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی در مراسم روز ملی فضایی که محمود احمدی‌نژاد نیز در آن حضور داشت، با اشاره به مطرح شدن برخی بحث‌ها در زمینه خطرناک بودن کارهای فضایی ایران، اظهار کرد: «این موضوع را در حالی مطرح می‌کنند که طبیعی است سازمان‌های نظامی در کارهای غیرنظامی بخصوص فضایی شرکت داشته باشند.»

وزیر دفاع ایران در این مراسم از در دستور کار قرار داشتن برنامه پرتاب ماهواره فجر سازمان صنایع الکترونیک، پرتاب ماهواره دانشگاه شریف، و پرتاب ماهواره طلوع ساخته شده سازمان صنایع الکترونیک توسط ماهواره‌بر سیمرغ خبر داد.

به گفته آقای وحیدی، «پایگاه پرتابی به نام حضرت امام مراحل آخر خود را طی می‌کند که پرتاب سیمرغ از آن پایگاه انجام خواهد شد.»

وی در پایان افزود: «باید بگویم که در فعالیت‌های مربوط به پرتاب اولین موجود زنده به فضا، بانوان چند مسئولیت کلیدی و حساس را بر عهده داشتند.»

«حاضرم خودم را به فروش و مزایده بگذارم»

ادامه برنامه پرهزینه فضایی توسط جمهوری اسلامی ایران در حالی است که دولت محمود احمدی‌نژاد بارها اعلام کرده که در پرداخت هزینه‌های جاری با مشکل روبه‌رو است. رییس جمهوری ایران روز دوشنبه در این رابطه گفت: «باید بگویم که به لحاظ بودجه، دولت در فشار است، اما حتما دولت در اولویت خود دارد که از فعالیت‌های فضایی پشتیبانی کند.»

محمود احمدی نژاد در ادامه سخنانش گفت: «امروز دوستان درخواست ارز و پول کردند و من به آنها گفتم حاضرم خودم را به فروش و مزایده بگذارم و ارز آن را برای فعالیت‌هایتان بدهم، البته آنقدر مشکل نخواهد بود و یک نوسان کوچک و کوتاه در مسیر رشد ما ایجاد شده است که به لطف خدا بر آن غلبه می‌کنیم و از آن عبور خواهیم کرد و به جایی می‌رسیم که آنها حسرت ایستادن در کنار ملت ایران را با خود به جایی می‌برند که اجدادشان بردند.»

(منبع: رادیوفردا)
XS
SM
MD
LG