لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

تأسیس« موزه آقا خان » در تورنتو


تأسیس« موزه آقا خان » در تورنتو
تأسیس« موزه آقا خان » در تورنتو

رسانه های کانادا از تأسیس یک مرکز فرهنگی مسلمانان اسماعیلی در تورنتو خبر داده اند.

این مرکز فرهنگی هفت هکتاری که ساخت آن سیصد میلیون دلار هزینه در بردارد، تا سال ٢٠١٣ تکمیل خواهد شد.

بنا به گزارش روزنامه نشنال پست، این مرکز فرهنگی، یک مجموعه چند منظوره شامل موزه ای با عالی ترین استانداردهای جهانی، پارک و بناهای ویژه ای برای جمعیت بزرگ مهاجر مسلمانان اسماعیلی کانادا خواهد بود.

نشنال پست گزارش داده است استفان هارپر، نخست وزیر کانادا و آقا خان، رهبر روحانی مسلمانان اسماعیلی، روز جمعه کلنگ آغاز ساخت «موزه آقا خان» را به زمین زدند و معماران و هنرمندان سرشناس جهان، طراحی و ساخت این مرکز عظیم فرهنگی مدرن را به عهده خواهد داشت.

این نشریه کانادایی می نویسد غنای هنر و تمدن اسلامی سیزده قرن و هزاران قطعه و اثر هنری مجموعه های خصوصی آقا خان در این موزه به نمایش در خواهد آمد.

صفحاتی از «قرآن آبی» شمال آفریقا، یک پوشش مغولی متعلق به قرن سیزدهم و نیز خوشنویسی طلا کوب امپراتوری عثمانی از جمله آثاری هستند که در این موزه که در آمریکای شمالی منحصر به فرد است، در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

شاه کریم الحسینیه، آقا خان پنجم، میلیاردر، متفکر، دیپلمات و چهره سرشناس مسلمانان اسماعیلی هزینه ساخت این موزه و مرکز فرهنگی را متقبل شده است.

آقا خان پیش از این نیز «مرکز اسماعیلی در بریتیش کلمبیا»، «هیات امامت اسماعیلی در اتاوا» و چندین مرکز ویژه مسلمانان اسماعیلی را در کانادا تاسیس کرده بود.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا، همزمان با سفر این چهره سرشناس مسلمانان اسماعیلی به تورنتو، در یک مراسم رسمی، شهروندی افتخاری کانادا را به آقا خان اعطا کرد.

آقا خان، رهبر روحانی مسلمانان اسماعیلی جهان، در سال ١٩٣۶ در کنیا متولد شده، در سوئیس تحصیل کرده و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد است و هم اکنون در فرانسه اقامت دارد.

آقا خان ریاست مرکز خصوصی «شبکه توسعه آقا خان» را به عهده دارد که بیش از هفتاد هزار کارمند در صدها موسسه در چهار قاره جهان دارد.

XS
SM
MD
LG