لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۲

دیدار رئیس جمهوری آمریکا از موزه ملی آمریکاییان آفریقایی تبار


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ، امروز از موزه ملی آمریکاییان آفریقایی تبار دیدن کرد.

در این دیدار، بن کارسون گزینه اقای ترامپ برای وزارت مسکن و توسعه شهری آمریکا و ایوانکا ترامپ، دختر اول آمریکا او را همراهی می کردند.

آقای ترامپ در این دیدار، با اشاره به افزایش تهدیدهای ضدیهودی اخیر در آمریکا و با بیان این که این تهدیدها باید متوقف شوند، گفت که «تهدیدهای یهودستیزانه علیه جامعه و مراکز یهودی وحشتناک و دردآور هستند و یادآور این مهم هستند که برای ریشه کنی شرارت، تنفر و پیش‌داوری باید کارهای بیشتری انجام شود.»

این اظهارات پرزیدنت ترامپ یک روز پس از آن بیان می‌شود که «اتحادیه ضد افترا» روز دوشنبه از تهدید شدن تلفنی دست کم ۱۰ مرکز یهودیان در چندین ایالت آمریکا به بمبگذاری خبر داد؛ این چهارمین مورد از تهدید‌های یهودستیزانه در آمریکا از آغاز سال جاری میلادی (اواخر دی ماه) به این طرف است.

این اتحادیه با بیان این که هیچ مواد منفجره‌ای در آن مراکز یافت نشد، تهدیدهای صورت گرفته را «غیر معتبر» خواند. آخر هفته گذشته ۱۷۰ قبر یهودیان در گورستان شهر یونیورسیتی در ایالت میسوری هدف خرابکاری و اهانت افراد ناشناس قرار گرفته بود.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش، ضمن تحسین موزه ملی آمریکاییان آفریقایی تبار، به دستاوردهای ارزشمند چهره های تأثیرگذاری چون هری اِت ترومن، فردریک داگلاس و روزا پارکس در پیشبرد حقوق سیاه پوستان آمریکا اشاره کرد.

موزه ملی آمریکاییان آفریقایی تبار، چندی پیش با حضور نخستین رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا، باراک اوباما و چهره های مشهور سیاسی، فرهنگی و هنری در واشنگتن، پایتخت آمریکا افتتاح شد.

این، اولین موزه در نوع خود است. یادگارهای فرهنگی و تاریخی به نمایش درآمده در آن، هر کدام یادآور گوشه ای از رنج سیاه پوستان آمریکایی در طول تاریخ است و از دستاوردهای آنها و نقشی که در بنای این کشور داشتند تجلیل می کند.

روز دوشنبه خبرگزاری ها اعلام کردند این موزه تنها در پنج ماه گذشته، یک میلیون بازدید داشته است.

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا نیز چندی پیش همراه با سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر اسرائیل از این موزه دیدن کرد. آقای ترامپ در سخنانش گفت که ملانیا به قدری تحت تأثیر موزه قرار گرفته که هنوز در مورد آن صحبت می کند.

رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت ماه تجلیل از سیاه پوستان آمریکا از این موزه دیدن کرد.

رویدادی سالانه که برای آشنا کردن مردم به ویژه نسل جوان با دستاوردهای سیاه پوستان آمریکا و داستان زندگی پرتلاطم آنها در طول تاریخ است.

XS
SM
MD
LG