لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۶

نامزدی اسکار برای مستند کودکان بیمار آفریقا


فیلم «قلب باز» در مورد هشت کودک مبتلا به بیماری روماتیسم قلبی است که برای انجام جراحی قلب از رواندا به سودان سفر می کنند. این مستند کوتاه برای جایزه آکادمی اسکار نامزد شده است و کیف دیویدسون، سازنده این فیلم ابراز امیدواری می کند که این مستند بتواند در مورد مشکلات جدی و گسترده بهداشتی و درمانی در آفریقا آگاهی رسانی کند.

امانوئل روسینگزیا، سازنده این مستندT متخصص قلب اهل رواندا را در شرایطی دنبال می کند که این پزشک برای نجات جان بیماران جوان خود که بیش از چند ماه از عمر آن ها باقی نمانده، با چالش های جدی روبرو است.

روسینگزیا می گوید: «بعضی اوقات حتی زمانی که به منزل بازمی گردم ساعت ها در مورد بیمارانم و شرایط جسمی نامساعد آن ها فکر می کنم».

برای هشت کودکی که دریچه قلب هاشان به دلیل ابتلای به تب روماتیسمی حاد آسیب دیده است، سفر به بیمارستان «مرکز جراحی قلب و عروق سلام» در سودان یک روزنه امید است. یک سازمان خیریه ایتالیایی مدیریت این مرکز را به عهده دارد.

دیویدسون این روایت را از دید این نوجوانان و خانواده های آن ها حکایت می کند. او می گوید: «من فکر می کنم هر کسی، به ویژه هر کسی که بچه دارد می تواند درد و رنج این خانواده ها را درک کند».

دکتر روسینگزیا در این سفر درمانی سرپرستی این کودکان را به عهده دارد و والدین آن ها در رواندا می مانند و نمی دانند که کودکانشان زنده می مانند و آیا بار دیگر موفق به دیدار آن ها خواهند شد یا خیر.

دکتر روسینگزیا می گوید این سفر کمی طولانی و دور از کشور مادری شان است. بنابراین خیلی برایشان آسان نخواهد بود.

این کودکان به این دلیل که گلودرد ناشی از عفونت گلو و آنژین آن ها درمان نشده است، به تب رماتیسمی شدیدی دچار شده اند که در نهایت عامل آسیب به دریچه های قلب و ابتلای آن ها به بیماری قلبی بوده است.

آقای دیویدسون می گوید این بیماری زمانی در ایالات متحده نیز شایع بود، اما هم اکنون بسیار نادر است. او می گوید «درمان آن و حل این مشکل فقط به دسترسی به آنتی بیوتیک بستگی دارد، به همین سادگی».

او گفت هم اکنون که این فیلم برای جایزه اسکار نامزد شده، روایت این بچه های بیمار مورد توجه قرار گرفته است.

دیویدسون می گوید: «زمانی که مردم در مورد این مسئله صحبت کنند، تغییر نیز به وجود خواهد آمد».

بیش از ١٥ میلیون انسان در سراسر جهان به بیماری قلبی روماتیسمی مبتلا هستند. مقامات بهداشت و درمان می گوید توزیع بهتر آنتی بیوتیک و وسائل بهتر برای تشخیص بیماری می تواند جان کودکان در آفریقا و دیگر کشورهای در حال توسعه در سایر نقاط جهان را نجات دهد.
XS
SM
MD
LG